+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Ağız ve Diş Sağlığı Forumunda Zirkonyum Diş Kaplamasının Klasik Diş Kaplamasına Göre Avantajları Nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Zirkonyum Diş Kaplamasının Klasik Diş Kaplamasına Göre Avantajları Nelerdir
  Zirkonyum diş kaplamasının klasik diş kaplamasına göre avantajları nelerdir kısaca 2. Ebru
  Devamlı Üye

  Zirkonyum Diş Kaplamasının Klasik Diş Kaplamasına
  Göre Avantajları


  Porselen yıllardır başarılı bir şekilde diş rengini, diş yapısını, diş şeffaflığını verebildiği için kullanılmıştır. Ancak porselen kırılabilen bir malzemedir ve ağız içinde uygulana çiğneme işlemi sırasında uygulanan basınç nedeniyle kolaylıkla kırılabilir. Bu nedenle porselenin metal bir alt yapıyla desteklenerek kuvvetlendirilmesi gerekir. Ancak metal estetik bir malzeme değildir ve porselenin kaplama altında ince kaldığı bölgelerde alttan metalin yansıması söz konusu olabilir.

  zirkonyum diş kaplaması.jpg


  Bu her vakada söz konusu değildir ancak ön bölgedeki estetik beklentinin daha yüksek olduğu köprülerde, kronlarda önemlidir. Metalin bir başka dezavantajı ise biyolojik olarak bazı hastalarda alerji yaratmasıdır. Bu nedenle bu hastalarda zirkonyum kullanılmaya başlanmıştır. Zirkonyumda aslında bir metaldir ve diş hekimliğinde kullanılan zirkonyum aslında oksit haldedir. Oksit haline getirilen zirkonyum beyaz renktedir ve bloklar halinde üretilmektedir. Böylece alerji ve metalin alttan yansıma problemleri yok edilmektedir.

+ Yorum Gönder