+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Ağız ve Diş Sağlığı Forumunda Beyaz Dolgular Dişi Hiç çürümemiş Gibi Gösterebilir Mi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Beyaz Dolgular Dişi Hiç çürümemiş Gibi Gösterebilir Mi
  Beyaz dolgular dişi hiç çürümemiş gibi gösterebilir mi kısaca

  Lütfen sizce beyaz dolgular dişi hiç çürümemiş gibi gösterebilir mi?
 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Kompozit dolgunun (beyaz dolgu) artıları neler?

  Kompozit dolgunun en büyük artısı kozmetik açıdan daha güzel görünmesi. Ancak tek artısı da bu değiş. Şimdi gelin bu artıları sıralayalım:

  Estetik açıdan iyi. Ağızımızın içinde kara kara gümüşlerin olmasını istemeyiz. Üstelik bu tür dolgular ileride dişin renginin de değişmesine neden oluyor. Bu nedenle beyaz dolgular daha çok tercih ediliyor. Özellikle ön düşlerde oluşan çürüklerde tercih ediliyorlar.

  Dişi güçlendirir. Beyaz dolgu dişe çok kuvvetlice yapışır. Bu sayede de daha önce zarar gören ve içi boşaltılan diş kuvvetlenir. Sonuçta diş kırılmaları ve sıcak-soğuk değişiminden etkilenme riski azalır.

  Kompozit dolgunun(beyaz dolgu) eksileri neler?

  Beyaz dolgunun en büyük kozu estetik görünmesi ve dişi sağlamlaştırması. Ancak beyaz dolguya dair her şey güllük gülistanlık değil. Aksine beyaz dolgunun en önemli eksisi yine estetikten geliyor. Uzun süre dişte kalan beyaz dolgu çay, kahve, sigara, alkol, asitli içeceklerden etkilenerek renk değiştiriyor. Bu nedenle 5 yıldan fazla kalan beyaz dolgularda mutlaka renk değişimi oluyor. Hal böyle olunca en az 5 yılda bir dolgu değişimi yapılıyor.

  Beyaz dolgunun dişe çok iyi yapıştığını ve dişi içten baskılayarak sağlamlaştırdığını biliyoruz. Ancak beyaz dolgu tam olarak çerçevelenmezse (dişinizin bir tarafı tamamen çürüdüyse ve beyaz dolguyla kapatıldıysa) zaman içinde kırılabiliyor.

+ Yorum Gönder