+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Ağız ve Diş Sağlığı Forumunda Neden Dişçiye Gidemiyorum Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Neden Dişçiye Gidemiyorum
  Neden dişçiye gidemiyorum

  Arkadaşlar ben dişçiye gidemiyorum sizce neden olabilir kısaca açıklar mısınız?
 2. FERAY
  Devamlı Üye


  Dişçi korkusunun nedenleri


  Dişçiden korkmanın birçok nedeni olabilir. Bunlardan birkaçı şöyle.

  Acı korkusu. Dişçiden korkmanın en yaygın gerekçesi: acıdan korkma. Daha önceki dişçi tecrübelerinize dayanan şartlanmalarınız olmuş olabilir. Daha önceden böyle bir deneyiminiz olmadıysa da başkalarının dişçi maceraları sizi dişçi koltuğundan soğutmaya yetebilir. Ancak bilmelisiniz ki günümüz teknolojisiyle bu işlemler daha az acılı hatta hiç acı olmadan atlatılabiliyor.

  İğne korkusu ya da iğnenin işe yaramayacağı korkusu. İnsanların çoğu iğneden korkar. Özellikle o iğnenin ağzın içinde bir yere batacağı düşüncesi daha da ürkütücü olsa gerek. Bu korku yetmiyormuş gibi kimisi de iğnenin işe yaramayacağından korkar. Yeteri kadar anestezi verilmeyeceğini ya da anestezinin etkisinin geç başlayacağını düşünür.

  Anestezinin yan etkilerinden korkma. Anestezinin baş dönmesi, mide bulantısı gibi yan etkileri olabiliyor. Bazıları bu etkilerden korkar bazıları da lokal anestezinin ağzı tamamen hissizleştirmesi fikrini sevmez.

  Çaresiz ve kontrolsüz hissetme. Dişçi koltuğu düşünüldüğünde insanların bu şekilde düşünmeleri çok doğal. Düşünsenize, ağzınız tamamen açık, uzay filmlerinden çıkma işkence aletine benzeyen bir koltukta oturuyorsunuz, koltuğun her yerinde tam olarak anlam veremediğiniz aparatlar, her şeyden önemlisi de ağzınızda neler döndüğünden haberiniz yok.

  Utanma ve kişisel alanın ihlali. İnsanlar başka insanlar yüzlerine çok yakın olduklarında rahatsız olabilirler. Bu durum dişçiler için de geçerli tabii. Doktorunuz kişisel alnınızı ihlal edebilir bu da sizi rahatsız edebilir. Bazıları ise çürük, yarısı eksik, lekeli dişlerinden ya da ağız kokusundan dolayı doktordan utanır.

  Dişçi fobisinden kurtulmanın anahtarı korkularınızı dişçinizle paylaşmaktan geçiyor. Korkularınızı bilen bir dişçi işini daha rahat yapar. Sizi daha rahat hissettirmek, endişelerinizi gidermek için de elinden geleni yapar. Dişçiniz korkularınızla dalga geçme cesaretinde bulunursa vakit kaybetmeden başka bir dişçi bulun. Unutmayın, sizin duygularınız her şeyden önemli, dişçiniz de siz nasıl isterseniz öyle davranmak zorunda.
  Kontrol kaybı korkma nedenlerinizden biriyse dişçinizle konuşmak gerginliğinizi tamamen alabilir. Dişçiniz işlemin her aşamasında sizi bilgilendirebilir. Böylece siz de olabileceklere karşı hazırlıklı olursunuz. Dişçinizle aranızda parola belirlemek de başka bir rahatlatıcı yöntem. Mesela doktorunuzun acil durmasını istediğinizde elinizi kaldırın. Kendinizi rahatsız hissettiğiniz her an bu işareti kullanın. Ağzınızı çalkalamak ya da sadece nefes almak için bile olsa.

+ Yorum Gönder