+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Akdeniz Bölgesi Forumunda Yılanlı Kale (Ceyhan) Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Yılanlı Kale (Ceyhan)
  Yılanlı Kale Hakkında Bilgi  Ceyhan İlçesi’nin 8 km. batısında sarp kayalık bir tepe üzerinde eski kervan yolunu kontrol altında tutmak için yapılmıştır. Aynı zamanda bu kale Dumulu, Anavarza ve Kozan (Sis) dağ kaleleri zincirinin ilk kalesidir. Bu kale Gülek Boğazı’ndan Çukurova’ya yönelecek saldırıları ilk önleyecek savunma tesisidir. Orta Çağdan kalma bir Bizans kalesinin yerine kurulduğu ileri sürülmektedir. Ayrıca Bouillon komutasındaki Haçlı ordularının 1097’deki seferinde yapıldığı da ileri sürülmektedir. Günümüze oldukça iyi bir durumda gelebilen bu kale halk arasında Şahmeran Kalesi olarak da isimlendirilmiştir.

  Çevresi 700 m. Uzunluğunda olup dört cephelidir. Mazgallı burçlarla takviye edilmiş ikişer katlı sekiz burçla takviye edilmiş bir kaledir. Adana-Ceyhan yoluna bakan güney yönünde demirden tek kapısı vardır. İç kısımda her iki yöne çıkışı sağlayan merdivenler iyi bir durumdadır. Kale içerisindeki bölümleri yıkılmıştır.
 2. naat-i şerif
  Devamlı Üye

  Yılanlı Kale Ceyhan

  y-lanl-kale-ceyhan1.jpg
 3. Buğlem
  Devamlı Üye
  Bu kale için kale Şahmaran ismi de kullanılıyor. Yapıda kule kapılarından birinin üzerinde insan ve hayvan kabartması yer almaktadır. Ayrıca antik dönem seyyahlarından bazıları, kalede Şahmaran ile ilgili bir figürün de olduğundan sözederler.
+ Yorum Gönder