+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Akdeniz Bölgesi Forumunda Eğirdir Kalesi (Eğirdir) Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Eğirdir Kalesi (Eğirdir)
  Eğirdir Kalesi (Eğirdir) Hakkında Bilgi

  Isparta Eğirdir ilçesinde bulunan kale, Eğirdir Gölü’ne uzanan yarımada üzerinde kenti üç yandan kuşatmaktadır. Eğirdir Kalesi’nin yapım tarihi kesinlik kazanamamıştır. Çeşitli dönemlerde onarılan kale ve surlarının büyük bir kısmı Bizans döneminden kalmıştır. Timur’un Eğirdir’i istilası sırasında kale büyük ölçüde zarar görmüş, Hamidoğulları ve Osmanlılar döneminde onarılmıştır. Günümüze gelen kale kitabesi:

  “Allah-ü müfettihü-l ebvab
  Âmmere hazihi-l imareti-l mübareket-ü bi emri-l emiri-l âzam-ı Felekü-d dünya veddin-i E’âzzallah-ü ensareh-u fi senet-i seb’a ve sablâ miete 707”.

  Kitabenin Türkçe’si:
  “Bütün kapıların fâtihi Allah-ü Zülcelaldir. Din ve dünyanın meliki Feleküddin emir-i azam’ın emriyle şu mübarek imaret tamir edildi. Allah-ü Zülcelal yardımla-aziz etsin. H.707 (1307)”.

  İç ve dış kale olmak üzere iki ayrı bölümden meydana gelmiştir. İç Kale ilk defa Lydialılar tarafından yapılmış, daha sonra Sultan I.Alaeddin Keykubat zamanında onarılmıştır. Ardından Hamidoğulları döneminde Hamidoğlu Ali Bey tarafından bir kez daha onarılan İç Kale günümüze kısmen yıkılmış olarak gelebilmiştir. Bununla beraber, İç kale’nin 10-15 m. yüksekliğindeki sur duvarlarından bazıları ayaktadır. Kalenin kaide ve taban taşlarının eski olduğu daha sonraki onarımlarda üzerlerinin tuğla ve moloz taşlarla yenilendiği görülmektedir. Yarım daire ve altıgen şekildeki burçlar kale duvarlarını daha da sağlamlaştırmıştır. İç kale’nin dıştakinden daha yüksek iki kemerli girişi vardır.

  Bugünkü Eğirdir çarşısında Dış Kale’nin kapısı ile duvarlarının bir kısmı ayaktadır. Bunun yanı sıra Dündar Bey Cami ve Medresesi’nin doğu duvarları da kalenin dış duvarlarıdır. Günümüze gelebilen yazıtlardan Dış Kale duvarlarının sonraki yıllarda onarıldığı anlaşılmaktadır.
 2. Buğlem
  Devamlı Üye

  Ispartanın tarihi yerlerinden biri olan Eğirdir Kalesi Antik dönemlerde bir çok medeniyetin hüküm sürdüğü tarihi yapıtlardan biridir. Şehri korumak için kullanılan bu kale o dönemlerde sürekli onarılıyordu ancak şehrin savunmaya ihtiyacı kalmayınca artık onarılmamıştır ve günümüze kalenin sadece iç kısmı kalmıştır.
+ Yorum Gönder


eğirdir kalesi