+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Akdeniz Bölgesi Forumunda Roma Hamamı (Yalvaç) Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Roma Hamamı (Yalvaç)
  Roma Hamamı Hakkında Kısa Bilgi


  Isparta Yalvaç ilçesinde bulunan Roma dönemine ait olan hamam arazi konumuna uygun biçimde yapılmış, bu nedenle de dikdörtgen planı düzgün bir şekil göstermemektedir.

  MS.I.-II.yüzyılda, Roma döneminde yapılmış olan hamamın biri palaestra, diğeri de hamam olmak üzere iki ayrı bölümü bulunmaktadır. Bunlardan palaestra hamamın önünde olup, üç taraftan bir avlu etrafında revaklarla çevrilmiştir. Palaestranın avlusu 20.00x20.00 m. ölçüsünde olup, revaklarla birlikte toplam ölçüsü 37.00x29.00 m.dir. Palaestranın taban döşemesi ile ilgili olarak kazı çalışmaları devam ettiğinden bu konuda tam bir bilgi bulunmamaktadır. Bununla beraber zeminin taş ve mozaik döşeli olduğu sanılmaktadır.

  Roma hamamı palaestra ile bir bütünlük oluşturmaktadır. Roma hamamlarında olduğu gibi bu hamam da Frigidarium (soğukluk), Tepidarium (ılıklık), Caldarium (sıcaklık) bölümlerinden meydana gelmiştir. Bunun dışında soyunma yerleri (Apoditerium), su tesisleri, külhan ve depolar da onları tamamlamaktadır. Hamamın yapımında blok halinde kesme taşlar kullanılmıştır.
 2. Buğlem
  Devamlı Üye

  Müze olarak kullanılan bu hamamda Roma ve Bizans döneminden kalma eserler sergileniyor. Müzenin girişinde iki tane aslan heykeli bulunuyor bunlarda Bizans döneminden kalma ve ayrıca bir de mezarlık var orda. Müzeyi gezerken insan figürüne benzeyen bir çok heykel görebilirsiniz.
+ Yorum Gönder