+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Akdeniz Bölgesi Forumunda Akdeniz Bölgesi Coğrafi Konumu ile ilgili bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Akdeniz Bölgesi Coğrafi Konumu ile ilgili bilgi
  Akdeniz Bölgesi Coğrafi Konumu


  Akdeniz Bölgesi, Türkiye’nin yedi coğrafi bölgesinden biridir; adını komşu olduğu Akdeniz'den alır. Yer şekilleri ve buna bağlı olarak ekonomik özelliklerin farklılığı nedeniyle iki bölüme ayrılır:


  • Antalya Bölümü
  • Adana Bölümü

  Akdeniz Bölgesi, Anadolu’nun güneyinde, Akdeniz kıyısı boyunca uzanır; genişliği 120-180 km arasında değişen bir şerit halinde, batıda Köyceğiz dolaylarından başlayarak, doğuda Hatay ilinin bitim noktası olan Basit Burnu yakınına kadar sokulur. Batı ve kuzeybatısında Ege Bölgesi, kuzeyinde İç Anadolu Bölgesi, doğusunda Güneydoğu Anadolu Bölgesi, güneyinde ise Akdeniz bulunur; güneydoğudan Suriye ile komşudur.
  Yüzölçümü 89.493 km² dolayındadır; Türkiye toplam alanının yaklaşık yüzde 14’ünü kaplar. Kıyı uzunluğu, doğuda Suriye sınırından batıda Dalaman Çayı’na kadar 1.542 km.dir. Bölgenin batı sınırı daha batıdaki Karaağaç Koyu’na kadar uzanır.
  Hatay, Adana, İçel, Antalya, Isparta, Burdur ve Kahramanmaraş ilinin büyük bir bölümü Akdeniz Bölgesi'ndedir. Ayrıca Muğla ilinin Köyceğiz, Dalaman, Ortaca ve Fethiye ilçeleri de Akdeniz Bölgesi'ne girer.
 2. AZMİYE
  Devamlı Üye

  Türkiye yedi Bölgesinden biri olan Akdeniz Bölgesi, Akdenizin kıyısı boyunca uzanır ve arazi yapısı oldukça dağlık ve engebelidir. İklimi yazları sıcak ve kurak kışları ise soğuktur. Bu bölgenin doğal güzellikleri ve tarihi yerleri Turizminin gelişmesini sağlamıştır.
+ Yorum Gönder


akdeniz bölgesi hakkında bilgi,  akdeniz bölgesi ile ilgili resimler,  akdeniz bölgesi ile ilgili bilgiler