+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Akdeniz Bölgesi Forumunda Adananın Karaisalı İlçesi Tantımı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mineli
  Devamlı Üye

  Adananın Karaisalı İlçesi Tantımı
  Adananın Karaisalı İlçesi


  Karaisalı, Adana'nın bir ilçesidir.
  Coğrafi ve nüfus bilgileri
  Karaisalı ilçeın kuzeyinde, 47 km uzaklıktadyükbölülık ve ormanlık araziden oluşmaktadır. Halk tarım, hayrmancılıkla uğraşır. Nergizlik Barajı bulunmaktadır. İki beldesi, 70 köyü olup yüzölçümü 1517 km² ve dekliği 250 metredir. İlçe 2006 yılında merkeze bağlanmıştır.

  Tarihi
  Tarihi Roma dönemine kadar uzanan kentin o dönemdeki adı Midilli'dir ve nüfusunun 60-70.000 civarında olduğu tahmin edilmektedir. Türkler Anadolu'ya geldikten sonra şehrin ismi bir dönem Çeceli olarak geçmiştir. Kentte yaşayanlar Yüreğir, Bozdoğan, Kerimoğulları, Sırkıntıoğulları ve Menemencioğulları soyundandır. Kentin ismi de Ramazanoğulları'ndan Kara İsa Bey'e atfen verilmiştir.

  1481-1496 yılları arasında bölgede Memlük Sultanı Kayt hüküm sürmüş, Yavuz Sultan Selim'in Memlüklüler'i yenmesinden sonrada Ramazanoğulları'na teslim edilmiştir.

  Çeceli yani Karaisalı 1835 yılında kaza olmuştur. Kesin olmamakla beraber ilk kaza merkezinin bugünkü Hacılı köyü olduğu söylenir. İlçe Kurtuluş savaşı yıllarında işgale uğramamış ve işgalden kaçanların toplandığı stratejik bir merkez görevi üstlenmiştir. O yıllarda Jandarma Yüzbaşı Ali Ratıp Bey (Tekelioğlu Sinan takma adıyla bilinir) bizzat Mustafa Kemal Paşa'nın özel emriyle Batı Kilikya denilen bölgenin kurtarılması amacıyla görevlendirilmiş ve Üstteğmen Mustafa Besim ile birlikte kuzeyden bugünkü Aladağ ilçesi Büyüksofulu Köyü üzerinde önce Hacılı Köyü ve sonra da 1 Nisan 1920'de Karaisalı'ya gelerek Milli Mücadeleyi Çukurova'da başlatmıştır.

  Nüfus
  İlçenin nüfusu 2000 genel nüfus sayımına göre 35122'dir. Bunun 6883'si ilçe merkezinde, 28239'i ise kasaba ve köylerde yaşamaktadır. İlçenin en büyük köyü Beydemir köyüdür.

  İlçe bağlısı olarak merkez hariç olmak üzere ilçe merkezine bağlı; belde, ? köy ve ? mahalleden oluşmaktadır.

  Tarihi mekanlar
  Karakılıç köyü yakınlarında geçmişi Roma dönemine ait olan Milvan Kalesi.
  Altınova Köyü yakınlarındaki tarihi ipek yolu üzerinde bulunan Kesiri Han.
  Karaisalı'nın 40 km kuzeydoğusundaki Etekli köyünde bulunan Keçi Kalesi adıyla anılan, Romalıların yapmış olduğu oldukça yüksek ve etrafında bulunan zindan, yanık kale ve tarihi kalıntılar
  Hacıkırı köyü yakınlarında bulunan yaklaşık 100m yüksekliğinde, 1903 yılında Almanlar tarafından yapılan ve kendine özgü tasarımıyla dikkat çeken Varda(Alman) Köprüsü gerçekten görülmeye değer bir tren köprüsüdür.
  Doğal güzellikleri
  İlçe sınırları içinde Yerköprü mesire yeri (Hacıkırı'ya 5 km.dir) ve Kızıldağ yaylası.
  Kalayçılar köyü. Köyün suyu ve yolu yoktur fakat Hacılı köyünden sonra 7 km stabilize yolla ulaşılabilir.
  Adana'yı İç Anadolu'ya bağlayan ve Hacıkırı (Kıralan) köyünden geçen trenyolu (Hicaz ve Bağdat demiryolu olarak ta bilinir) üzerinde bulunan tarihi "Alman Köprüsü". (Demiryolu Köprüsü/Almanlar tarafından yapılmış olduğu için bu isimle anılır. Köprü Taş yapı olduğu için "Taş Köprü" diye de anılır. Hatta; yapım sırasında yaşanan müessif bir olayın gelişimi sırasındaki bir ifadenin değişimi ile günümüzde "Vardo Köprüsü" ismiyle de bilinir.) 210 m uzunluk, 99 m yüksekliktedir ve 1922 yılında ulaşıma açılmıştır.
  Önemli günler
  Vikikaynak'ta, Kategori:Adana/Karaisalı Türküleri ile ilgili metin bulabilirsiniz.1 Nisan: Kuvva-i Milliye teşkilatının kuruluşu ve Çukurova'da İlk Milli Mücadele Hareketinin Başlatılması.
  Kızıldağ Yayla Şenlikleri: genellikle Ağustos'un son haftası içinde yapılır.
 2. Mineli
  Devamlı Üye

  Adananın Karaisalı İlçesi İle İlgili Görseller

  Adananın Karaisalı İlçesi İle İlgili Görseller1.jpgAdananın Karaisalı İlçesi İle İlgili Görseller2.pngAdananın Karaisalı İlçesi İle İlgili Görseller3.jpg
+ Yorum Gönder