+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Akdeniz Bölgesi Forumunda Adananın Yüreğir İlçesi Tanıtımı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mineli
  Devamlı Üye

  Adananın Yüreğir İlçesi Tanıtımı
  Adananın Yüreğir İlçesi Tanıtımı

  Yüreğir, Adana ilinin bir ilçesidir.

  Tarihçesi
  Adana merkez ilçesinden 5 Haziran 1986 tarihinde ayrılarak ayrı bir ilçe olmuştur. İsmini 1250-1352 yılları arasında Türk Oğuz boyundan Üçoklara ait Yüreğir aşiretinin buraya yerleşmesinden dolayı almıştır.

  Coğrafi özellikleri
  Coğrafi konum olarak Torosların eteğine kurulan Çukurova Üniversitesi’nin güneyinde başlayan Yüreğir İlçesi yerleşim alanı, doğuda Misis havzası, batıda Seyhan Nehri ve güneyde Karataş Ovası ile çevrelenmiş bölgede oluşan yerleşim alanıdır. Tarihsel olarak geçiş alanları üzerinde bulunması sebebiyle Yüreğir ilçesi önemli bir kavşak noktası olarak düşünülmüştür.

  Denizden yüksekliği 23 metre olan ilçenin yüzölçümü 1538 km²'dir. 79 köyü bulunmaktadır. İlçesinin kuzeyinde İmamoğlu, kuzeybatısında Karaisalı, batısında Seyhan, doğusunda Ceyhan, güneyinde Yumurtalık ve Karataş ilçeleri bulunmaktadır.

  İlçede bulunan eserler

  İlk ve ortaçağda önemli bir yerleşim merkezi olan Yüreğir ve yöresinde eski eser olarak köprü ve höyük, yer mozaikleri ve su kemerleri, hamam ve kervansaray bulunmaktadır. Bu eserler Hitit, Roma, Selçuk ve Osmanlı dönemlerine aittir.

  Nüfu
  İlçenin nüfusu 2008 genel nüfus sayımına göre 522.265'dir. Bunun 375.954'ü ilçe merkezinde, 146.311'i ise kasaba ve köylerde yaşamaktadır.

  İlçe bağlısı olarak merkez hariç olmak üzere ilçe merkezine bağlı; 13 belde, 112 köy ve 89 mahalleden oluşmaktadır. 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Adanaya bağlı iken 1986 yılında adanadan ayrılıp ilçe olmuştur. Adana yüreğir ilçesi adını buraya yerleşen üçoklar aşiretinin yüreğir aşiretinin buraya yerleşmesi ile ilçenin adı yüreğir olmuştur. İlk ve orta çağda yerleşimyeri olarak kullanılan yüreğir ilçesinde, hama, mozaik, cami ve tarihi köprüler yer almaktadır.
+ Yorum Gönder


yüreğir ilçesi