+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Akdeniz Bölgesi Forumunda Adana Şakirpaşa Havalimanı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Adana Şakirpaşa Havalimanı
  Şakirpaşa Havalimanı


  Adana Havalimanı zirai ve sanayi alanında büyük gelişmeler yaşanan Çukurova'da bulunan Adana ve aynı zamanda çevresindeki Mersin Hatay İskenderun gibi büyük yerleşim merkezlerinin de sivil hava ulaşımına açılan kapısıdır.

  Sivil hava ulaşımına 1937 yılında açılan hava limanı 1956 yılından itibaren uluslararası seferlere açık bulunmaktadır.

  Şehir merkezine en yakın mesafede bulunan hava limanı olan Adana Havalimanı şehir merkezine 3.5 km uzaklıkta güneybatı istikametinde kurulmuş olup ulaşım otobüs ve taksi işletmeciliği ile sağlanmaktadır. 2003 yılında pisti yenilenen ve daha modern hale getirilen hava limanında kapalı bir otoparkın mevcut olmaması eksiklik kabul edilmektedir.

  Toplam 2.105.510 m² kurulu alanı bulunan liman 4540 m² iç hat ve 5825 m² dış hat terminal binasına ve 2750x45 metre boyutunda kompozit kaplamalı piste ve ICAO (Uluslararası Sivil Havacılık Organizasyonu) sınıflandırmasına göre CAT I (kategori I) niteliklerine sahiptir.
 2. Hakim
  Devamlı Üye

  Adana Şakir paşa hava limanı uzun çalışmalar sonucun da yapılan bir sivil hava limanıdır bu hava limanı çok işlek olup yapılan anlaşmalara göre uluslar arasına da açık olacaktır.
+ Yorum Gönder