+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Akdeniz Bölgesi Forumunda Adana İsminin Anlamı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Adana İsminin Anlamı
  Adana İsminin Anlamı


  Türkiye’nin güney bölgesinde “Beyaz Altın” (Pamuk) ambarı ve en bereketli toprakları bağrında bulunduran bir vilayeti. Türkiye’nin yüzölçümü bakımından dokuzuncu, nüfus bakımından dördüncü büyük şehridir. Doğu Akdeniz bölgesinde; Kayseri, Kahramanmaraş, Gaziantep, Niğde, İçel (Mersin) ve Hatay illeri ile çevrilidir. 36°32´ ve 38°23´kuzey enlemleri ile 34° 42´ ve 36°42´ doğu boylamları arasında yer alır. Güneyinde Akdeniz vardır. Trafik numarası 01’dir.

  Batılı tarihçiler, "Adana" isminin “Adanüs” ten geldiğini ileri sürerler. Halbuki, Hitit zamanına ait yazılı metinlerde Adana’dan “Adania” olarak bahsedilir. Anadolu’nun ilk sakinleri olan Hitit’lerin kurduğu tarihi bir şehirdir. Bazı putperest milletlerin taptıkları Uranüs’ün oğlu olan Adanüs ile ilgisi ise sadece isim benzerliğidir.
 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Adana akdeniz bölgesinde bulunur. Adana ilinde pek çok tarım ürünü yetiştirilmektedir. Adana çukurovada pamuk yetiştiriciliği buğday, arpa yetiştiriciliğinden narenciye kadar birden çok tarım ürünü yetiştirilmektedir. Adana ilinin adının hititlere dayanmaktadır.
+ Yorum Gönder