+ Yorum Gönder
Tuning ve Modifiye ve Araçlar - Teknik Bilgiler Forumunda İlk kez bitkisel yağlar ne zaman içten yanmalı motorlarda kullanılmıştır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  İlk kez bitkisel yağlar ne zaman içten yanmalı motorlarda kullanılmıştır
  İlk kez bitkisel yağların ne zaman içten yanmalı motorlarda kullanıldığı hakkında bilgi


  Bitkisel yağların içten yanmalı motorlarda kullanımı nasıl olmuştur
  Bitkisel yağların içten yanmalı motorlarda kullanımı çok eskilere dayanmaktadır. İlk olarak Rudolf Diesel bitkisel yağı kendi motorunda denemiştir. Ancak petrolün bitkisel yağlara göre fiyatının uygun olması bitkisel yağ kullanımına olan ilgiyi azaltmıştır. 1940’ların sonlarında II. Dünya savaşında petrol teminindeki zorluklardan dolayı tekrar gündeme gelmiş ancak savaş sonrasında tekrar kullanımına olan ilgi azalmıştır. Günümüzde ise petrolün yakın bir zamanda bitecek olması ve çevreye olan zararlı etkilerinden dolayı bitkisel yakıtların alternatif enerji kaynakları olarak dizel motorlarda kullanılması gündeme gelmiştir. Bitkisel yağların, çevreye olan olumlu etkilerinden ve özellikle yenilenebilir enerji kaynağı olmalarından dolayı son yıllarda cazibeleri artmıştır.
  Kaynak: Metin GÜMÜŞ ve Ark., “Bitkisel Yağ Esterlerinin Dizel Motorlarında Alternatif Yakıt Olarak Kullanımı”, 5. Ulusal Temiz Enerji Sempozyumu 2004
 2. Acil

  İlk kez bitkisel yağlar ne zaman içten yanmalı motorlarda kullanılmıştır isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder