+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Arıcılık Forumunda Toplu arı ölümleri üzerine inceleme Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Toplu arı ölümleri üzerine inceleme
  Toplu arı ölümleri hakkında bilgi


  Toplu arı ölümlerinin nedenleri  4 Mayıs, 2007 10:27:00 (TSİ)

  Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde toplu arı ölümleri endişe yarattı. Kovanlardan hergün yüzlerce ölü arı toplayan çiftçiler, yetkilileri harekete geçirdi. Tarım İl Müdürlüğü ekipleri konuyla ilgili inceleme başlattı.

  Hakkari'nin balıyla ünlü Şemdinli ilçesinde bu yıl bal üretimi tehlikede. Çünkü arılar burada da bilinmeyen şekilde ölüyor.

  İlçeye 70 kilometre uzaklıktaki Derecik beldesinde arıcılar, kovanlardan hergün yüzlerce arı temizliyor. Bazı üreticiler, ölümleri hava şartlarının düzensiz olmasına bağlıyor.

  Toplu arı ölümlerinin başka bir sebebi olabileceğini düşünen bazı arıcılar ise yetkilileri harekete geçirdi.

  Tarım İl Müdürlüğü ekipleri, Derecik beldesinde arı kovanlarının bulunduğu bölgede incelemelerde bulundu.

  Ekipler, kovan ve arılardan numune aldı. Arıların ölüm sebebi tahlil sonuçlarıyla belirlenecek.

  Bölgede kaç arının öldüğünün tespit edilmesi için de çalışma başlatıldı.
 2. Sibel
  Devamlı Üye

  Toplu arı ölümleri ile ilgili bilgiler


  Toplu arı ölümleri neyden kaynaklanır


  Avrupalı bilim insanlarına göre, çiçek toplamak için kovanlarından ayrılan arıları, baz istasyonlarının yaydığı sinyaller yanılttığı için bir daha yuvalarına dönemiyor ve bu durum toplu ölümlere neden oluyor. Araştırmacılar, toplu arı ölümlerinden iklim değişikliği ve virüslerin de etkili olduğunu belirledi. İsrail gazetesi Haaretz'te yer alan bir habere göre, dünya arı popülasyonunun hızla düşmesi nedeniyle bir konferans yapıldı. Konferansta yayınlanan bir raporda, son 5 yıl içerisinde toplu arı ölümlerine bağlı olarak bal üretiminin yüzde 20 oranında düştüğü açıklandı.
  Amerikalı araştırmacılar ise bal arılarının kovanlarını terk etmelerine, yollarını şaşırmalarına ve sonunda ölmelerine yol açan bir sinek paraziti tespit ettiklerini açıkladı. Araştırmacılar, bu parazitin, arıların topluca ortadan kaybolmaları veya bunun nedenlerini belirlemek konusunda yardımcı olabileceğinin altını çiziyor. Bir sineğin yumurtalarını bir arının karnına bırakmasıyla kovanın altüst olduğunu belirten bilim insanları, parazitin bulaşmasıyla arıların, ışık kaynaklarının yakınında toplaşmak için kovanlarını terk ettiklerini kaydediyor. Enfekte olan arılar, yön duygusu olmaksızın yuvarlaklar çizmeye başlıyor, bacakları üzerinde duramıyor ve bir zombiye dönüşüyor.


+ Yorum Gönder