+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Arıcılık Forumunda Kafkas Arısı hakkında genel bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbikız
  Devamlı Üye

  Kafkas Arısı hakkında genel bilgiler
  Kafkas Arısı hakkında genel bilgiler
  Kafkas bal arılarının anavatanı Kafkasya’dır. Kafkas arısı yaşadığı yere göre iki türe ayrlır. Bunlardan birincisi dağlarda yaşayan Kafkas arısı gri renklidir. Kafkas arısının ikinci tipide alçak veya ovalık yerde yaşayan tipidir. Bu tip olan arılar sarı renklidir.


  Kafkas bal arılarının en fazla tercih edileni dağ kesiminde yaşayan tipidir. Kafkas arısı aynen carniola bal arısına benzemektedir. Kitin rengi koyu kıl örtüsü açık gridir. Erkeklerde göğüs kılları siyahtır.


  Kafkas arısı uysal bir yapıya sahiptir. Yavru verimi yüksektir. Kuvvetli aile oluşumu isterler. Oğul verme özellikleri zayıftır. Kovan içerisinde propolisi çok kullanırlar. Kovan temizliği zordur. Kış için fazla bal depolarlar. Bal verimleri bazı arı türlerine göre yüksektir. Ana arıyı kolay kabul etmezler.


  Kafkas bal arıların dağ tipi, ülkemizde Doğu Anadolu Bölgesinde ve Doğu Karadeniz Bölgesi yaylalarında yetiştirilmektedir.
 2. Esma Şeker
  Görevli Bayan

  Siyah renkli canlılardır.Diğer arılardan daha iridirler. İyi bir yavru yetiştiricisidirler. Kızlarda gri renk baskındır. Erkeklerin
  thoraksları siyahtır.
+ Yorum Gönder