+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Bahçe ve Bitki Forumunda Saksı bitkileri için ışığın önemi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Saksı bitkileri için ışığın önemi
  Saksı bitkileri için ışığın önemi


  Bitki direk güneş ışığını çok fazla sevmez. Gün ışığını endirekt alması arada bir perdeleme sistemi yapmak lazım. Bu ev içerisinde zaten perde tül gibi aparatlarla mümkün. Ofislerde de zaten jalûziler var.

  Ya da bitkiyi direk camın önüne koymaktan ziyade gün içerisinde 1-1,5 saat güneş ışığını alıp ondan sonra endireğe dönmesi lazım.

  Çünkü direk güneş ışığı alan bitkiler bir süre sonra yaprak üzerinde o elejiye dayanamayıp yanmalar meydana geliyor ve özellikle bütün yaz mevsimi boyunca yapraklı bitkilerin üstten sulanması gerekir.

  Üstten püskürtme yoluyla sulama yaptığımızda o su taneleri yaprağın üzerinde olduğunda bitki sürekli olarak direk güneş ışığına maruz kaldığında yine bitkinin enerjisi ve direnci düşüyor yaprak üzerinde sararmalar kararmalar meydana geliyor ve bitkiye bakan insanlarda bunu susuzluktan olarak algılıyor. Hâlbuki en direk güneş bitkinin ışık beslenmesi için en önemli unsurlardan bir tanesidir.
 2. Esma Şeker
  Görevli Bayan

  Bazı bitkiler güneş ışığı ile büyürler.Fakat bazıları ise güneşi hiç sevmediklerinden solarlar.Bundan dolayı çok fazla güneş alan bitkiler bir süre sonra yapraklarında sararma ve yanma meydana gelir.Buda bitkinin kötü görünmesini sağlar.
+ Yorum Gönder