+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Bahçe ve Bitki Forumunda Genç Ağaçlara Nasıl Bakınm Yapılır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Genç Ağaçlara Nasıl Bakınm Yapılır
  Genç Ağaçlara Nasıl Bakınm Yapılır

  Güzel ağaçlarınızı sağlıklı yetiştirebilme sizin elinizde. İşte birkaç küçük tavsiye…
  Bazı ağaçların özellikle Sorbus gibi tüylü ağaçların dikey gövdeleri ve birbirleriyle dengeli yatay dalları vardır. Bu sarkık olan dalları mutlaka kontrol altında tutmalıyız. Çünkü bu sürgünler ağacın besin akışını yavaşlatır. Hatta engeller. Bu nedenle mutlaka b sürgünleri ağacınızdan uzak tutun. Aynı şekilde kiraz ağacı içinde bu şekilde bir bakım yapmalısınız. Ancak en alttaki dalları da mutlaka kesmelisiniz.
  Genç ağaçlarınızın dallarını ilk yıl en alttan üçüncü dalı kesin. Ortadan üçüncü olan dalı da yarısına kadar kısaltın. Bir sonraki yıl ise bu ortadan üçüncü dalı tamamen koparın.
  Genç ağaçlarınız beşinci yıla gelindiğinde gövdeye ağırlık verilmeli,i ve geliştirilmeli.bu yüzden ağacın alt kısmındaki dalları budayıp yeni kan vermek gerekir.
  Eğer ağaçlarınızı köklerine kalem aşısı yaptırdıysanız, bu ağaçlarınız sürgün verebilir. Bunlar da ağaçlarınızı zayıf bırakabilir. Bu sürgünleri fazla büyümeden kesmelisiniz.
 2. Kesume
  Devamlı Üye

  Genç ağaçlarda bulunan sarkık dalları kontrol edilmesi gereklidir çünkü sürgünler ağacın besin akışını yavaşlatır genç ağaçların dallarını ilk yıl en alttan üç dalı kesin ağacınız 5 yılına geldiğinde dallarına ağırlık verilmelidir.
+ Yorum Gönder