+ Yorum Gönder
Bahçe ve Bitki ve Bahçe ve Sebzeler Forumunda Yaz ve Bahar Aylarında Budama ve çim bakımı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Yaz ve Bahar Aylarında Budama ve çim bakımı
  Yaz ve Bahar Aylarında Budama ve çim bakımı

  Budama ve çim bakımı

  Yaz ve bahar ayları, Bitkilerin gelişme dönemine denk geldiği için, yapılarını güçlendirerek tomurcuklanırlar. Daha sağlıklı bir tomurcuklanma ve gövde yapısının oluşturulabilmesi başarılı budama işlemine bağlıdır. Gelişme dönemi başlamadan, çiçekli bitkiler kuru ve kırık dallardan kurtarılabilir. Solgun bitkiler, gelişme döneminden önce yoğun budamalar sayesinde, canlanma yüzdelerini yükseltir.

  çim alanlarda ise yaz ve bahar aylarında aşırı yabani otlanmaya mazur kalırlar. Yabani ot temizliği küçük alanlarda elle temizlik veya bahçe el aletleriyle yapılabildiği gibi, büyük alanlarda oldukça zor bir uygulamadır. Bu nedenle büyük alanlarda çime zarar vermeden yabani otları öldüren ilaçlara (selektif herbisit) başvurmak gerekebilir. Dikkatli kullanılması gereken bu ilaçlar, alandaki bitkilere zarar verebilmekte, bu nedenle ilaçlamalar genellikle rüzgarsız ve ılık günlerde yapılmalıdır.

  çim alan bakımında, sulama yaz ve bahar aylarında oldukça önemli bir yer tutar. Çok sıcak ve güneşli günlerde, öğle saatlerinde sulama yapmak çimde ciddi zararlar oluşturabilir. Bu nedenle otomatik sulama sistemi mevcut ise sabah 05:00 saatleri, çok sıcak günlerde ise ilave olarak akşam 23:00 saatleri yeterli olacaktır. El sulamasında ise her yerin eşit sulandığından emin olunmalıdır.

  çim alanlarda, çim biçildikten sonra, ya çimi toplayan makineler kullanılmalı, ya da mutlaka tırmıkla kesilen çimler toplanmalıdır. Normal zamanlarda 3-6 cm çim yüksekliği yeterlidir. Eğer çimde boşluklar varsa bu bölgeler, yabani otlardan temizlendikten sonra çapayla iyice kabartılmalı ve çim tohumu takviyesi yapılarak yamalanmalıdır. çim tohumu üzerine, gübre ve elenmiş toprak tabakasıyla kapak örtüsü yapıldıktan sonra iyice sıkıştırıp sulamak gerekir.
 2. SuSKuN bELa
  Devamlı Üye

  Her şeyin bir bakımı ve bir zamanı olduğu gibi bitkilerin ve otlarında bir bakımı ve bakım süresi vardır bu bakım süresinde yapılan her şey bitkinin daha iyi yetişmesini sağlar.
+ Yorum Gönder