+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Balık ve Akvaryum Forumunda ÇAPAK BALIĞI (Abramis brama) Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  ÇAPAK BALIĞI (Abramis brama)
  ÇAPAK BALIĞI (Abramis brama) hakkında bilgi
  Marmara ve Karadeniz'in akarsu ve göllerinde, bazı türleri de Ankara ve Kırşehir'de yaşar. Boyları ortalama 30-40 santimetreden 70 santimetre ve 3 kilogramdan 6 kilograma ulaşabilir. Kurtlar, böcekler ve yosunlarla beslenir. 10 yıl yaşayabilir. mayıs-haziran arası yaklaşık 100,000 yumurta ile üreme yapar. 1 kilogramın üstündekilerin eti lezzetlidir; küçükleri ise yem veya av bahğı olarak değerlidir. 2. Mesport
  Moderators

  Çapak - Abramis brama

  Balık Türü: Çapak
  Familya: Cyprinidae
  Latincesi: Abramis brama
  İngilizcesi: Bream
  Yaygın Kullanım: Tahta
  Yüzgeç Yapısı: D III, 9-10, A III, 24-28, P I, 15-17, V II, 8-9, L.Lat. 48-56

  Morfolojik Yapısı: Vücut oldukça yüksek görünüşlü ve yanlardan iyice yassılaşmıştır. Baş boyu, vücut yüksekliğinden daha azdır. Ağız küçük ve başın alt kısmında hortum şeklinde öne doğru uzanır. Kuyruk yüzgeci derin, çatallı ve lopların ucu sivridir. Karın yüzgeçleri anüse kadar uzanır. Vücudun genel rengi sarı-kahverengi, göğüs yüzgeci kurşuni, diğer yüzgeçler siyah renklidir. Üreme döneminde ergin erkek Çapaklarda vücut, baş ve yüzgeçler üzerinde üreme işareti olan inci benzeri kabarcıklar oluşur. Anüs yüzgeci başlangıcı, sırt yüzgeci sonundan indirilen düşey hattın gerisinde bulunur. bu özelliği ile Eğrez balığından ayrılır.

  Maximum Boy: 80 cm
  Ortalama Boy: 30-50 cm.
  Maximum Ağırılık: 1-2 kg.
  Ortalama Ağırlık: 6 kg.
  Cinsel Olgunluk: 3-5 Yaş, 24-25 cm.
  Avlandığı Av Araçları: Uzatma ağları, Iğrıp

 3. Fatma
  Administrator
  Çapak balığı tatlı sularda yaşayan bir balık türüdür. İzine en çok hazar denizi civarındaki tatlı su kaynaklarında rastlanır. Çapak balığı dudaklarını dışarıya kıvırabilme kabiliyetine sahiptir bu sayed sivrisinek ve kurtçukları çok kolay bir şekilde avlar.
+ Yorum Gönder