+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Balık ve Akvaryum Forumunda Atlantik Mersin Balığı Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. BeLa_12
  Devamlı Üye

  Atlantik Mersin Balığı Hakkında Bilgi
  Atlantik Mersin Balığı İle İlgili Bilgi

  «Atlantik mersin balığı», uzun ve yassılmış burnuyla dipteki kumları ve çamurları karıştırarak, yiyeceğini meydana getiren buralardaki omurgasızlarla balıkları ağzına çeker. Burnunun altında, yiyeceği bulmakla vazifeli dört duyarga vardır. Bunların arkasında ise bazen dışarıya doğru çıkıntılı olabilen emici ağız yer alır. Balığın oldukça uzun vücudunda pul yerine, uzunlamasına beş sıra iri kemiksel levha göze çarpar. Kuyruğu köpek balığımsı ve üst lobu alttakinden çok daha uzundur. Atlantik mersin balığı'nın 6 metrelikleri görülmüşse de, çoğunluğun uzunluğu genel olarak 2 metreyi geçmez.
  Atlantik mersin balığı'nın yurdu Atlantik Okyanusu ile kollan, Akdeniz'dir. İlkbahar büyük nehirlere girer ve yumurtlamak üzere yukarı boylara doğru yol alır. Bu mevsimde çok sayıda Atlantik mersin balığı, tütsülenince pek lezzetli olan etleri ve havyar kaynağı yumurtaları için avlanır. Dişi Atlantik mersin balıklan çok bereketlidir. Her biri, yaklaşık olarak 2 milimetre çapında milyonlarca yumurta yumurtlayabilir. Yapışkan olan bu yumurtalar birbirlerine ve suyun içindeki cisimlere yapışırlar. Aradan bir hafta geçmeden yavrular yumurtadan çıkarlar. Deniz sularında büyük akrabalarıyle buluşmadan önce birkaç aylarını tatlı sularda geçirirler. Ondan sonra deniz suyuna çıkarlar. 2. Fatma
  Administrator

  Mersin balığı, aslında bir balık familyasının ortak adıdır. Latince ismi Acipenserdir. Bir çok balık çeşidini barındırır. Bunlardan bazıları; Japon mersin balığı, beyaz mersin balığı, iran mersin balığıdır.
+ Yorum Gönder