+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Balık ve Akvaryum Forumunda Papağan Baliklarinin Uyku Tulumu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. sen_AY
  Devamlı Üye

  Papağan Baliklarinin Uyku Tulumu
  Papağan balığının uyku tulumu hakkında bilgi

  Papağan balıkları, geceleri solungaç boşluklarının üst kenarlarındaki salgı bezinden jelatinimsi bir madde salgılarlar. Bu madde bir süre sonra balığın tüm vücudunu saran şeffaf bir uyku tulumu halini alır. Uyku tulumu, papağan balığını koku yoluyla kendisini bulan müren balıklarından korur. Hatta Müren balığı yanından geçerken avına çarpsa bile onu fark edemez.


  Papağan balıkları geceleri kullandıkları bu koruyucu kılıfı nasıl elde etmişlerdir? Düşmanları olan müren balıklarının kuvvetli koku alma duyusunu aşabilecek, geceyi rahatlıkla geçirmelerini sağlayacak böylesine önemli bir maddeyi nasıl keşfetmişlerdir? Kuşkusuz kimyasal bir maddeyi kendi vücudunda üretip kendisini bu maddeyle kaplamayı bir balığın akletmesini, planlamasını beklemek mümkün değildir.
  Üstelik böyle bir oluşumun zaman içinde kendiliğinden meydana gelmesi de mümkün değildir.
  Balığın vücudunun düşmanına karşı çok uygun bir jelatinle kaplanmış olması çok ustaca bir kamuflaj yöntemidir. Böyle bir özelliğin ancak bilinçli bir tasarım sonucunda oluşabileceği ise çok açıktır. Bu bilinç de, balığa ya da başka herhangi bir varlığa değil, tüm bunları var edip düzenleyen Allah'a aittir. 2. Gök Mavisi
  Devamlı Üye

  Papağan Balığı Görseli

  ı
 3. Fatma
  Administrator
  Papağan balığı doğuştan bir takım sorunlarla doğar. Mesela; omurga, çene ve yüzme kesesi ile ilgili problemlerle doğar. Hatalı genlere sahip bir balık cinsidir. Dış görünümü ise oldukça parlak renklere sahiptir. Bu nedenle papağan isimini almıştır.
+ Yorum Gönder