+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Balık ve Akvaryum Forumunda atlantik somonu hakkında bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  atlantik somonu hakkında bilgiler
  Atlantik somonu ile ilgili bilgi

  atlantik somonu hakkinda.jpg

  Ömürünün çoğunu Atlas Okyanusunda geçirir. Sadece üreme zamanında Avrupa'nın ve Kuzey Amerika'nın ırmaklarına girer ve dağların eteklerinde bulunan kaynaklarına kadar göç eder. Bu yolculuğun sonunda çiftleşip yumurtlar ve tekrar geri döner. Ama bu göç ve çiftleşme işi çok yorucudur, ve göç esnasında yemek yemezler. Bu yüzden çoğu denize dönemeden ölür. Ayrıca tatlısuda daha çabuk hastalık kapabilirler. Denize dönmeye başaranların kaptığı mikropları deniz suyunun tuzu öldürür. Hatta pasifik somonlarında bu üreme esnasında ölenlerin sayısı çok daha fazladır.

  Suyun sıcaklığına bağlantılı olarak yavru balıklar 1 ila 5 ay sonra yumurtadan çıkarlar. Bir yaşına girenleri okyanusa doğru yola çıkarlar. Bir kaç yıl sonra, okyanusta başlayarak suyun kokusunu takip ederek tekrar o doğdukları tatlısu kaynağına yumurtlamak için geri dönerler.
 2. Fatma
  Administrator

  Atlantik somonu veya çiftlik somonu olarak biliniyor. Çok soğuk suda yüzerek vücudunu sürekli diri tutan Atlantik Somonun eti çok lezzetlidir. Somon fiyatı ve tadıyla kolay ulaşabilen bir balık türüdür.
+ Yorum Gönder