+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Çelik nedir özellikleri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Çelik nedir özellikleri nelerdir
  Çelik nedir özellikleri nelerdir? Çelik nasıl şekil alır şekil vermek için bazı işlemlerden geçmesi gerekir mi bana Çelik konusunda acil bilgi gerekmektedir bana bu konuda bilgi verebilirseniz çok memnun olurum. 2. Şemsihan
  Devamlı Üye

  Çelik nedir özellikleri nelerdir
  Çelik nedir özellikleri nelerdir


  Metalürjide paslanmaz çelik minimum %12 krom elementi içeren bir demir-karbon alaşımı olarak tarif edilir. Krom elementi çeliği paslanmaya karşı koruyan temel bileşendir. İsmini bu çeliklerin, diğer çelikler gibi lekelenmemesi, korozyona uğramaması ve paslanmamasından almaktadır. Modern paslanmaz çelikler, nikel, niobium, molibden ve titanyum gibi diğer unsurlarda içerebilir. Nikel, molibden, niobium ve krom, paslanmazlık ve korozyon direncini artırır. Minimum %12 krom’un çeliğe ilavesi paslanmazlık gücü kazandırır veya diğer türlere göre paslanmazlık sağlar. Krom çelik kombinasyonunda oksijen ile birleştiğinde atmosferde ince bir tabaka meydana gelir. Bu görünmeyen tabaka krom karışımı oksit tabakasıdır. Buna pasif film adı verilir. Bu krom atomlarının boyutları, ölçüleri ve onların okside (Ayrışma esnasında mineral atomlarının olmaları birbirlerine benzerlik gösterir. Bunlar metalin yüzeyinde sadece birkaç atom kalınlığında istikrarlı bir tabaka oluşturur. Eğer metal kesilir veya çizilir ise tabaka üzerindeki pasif film etkilenir ve daha fazla oksit kısa sürede meydana gelir. Açık havadaki yüzeyin üzeri kapanır ve oksit korozyonundan muhafaza olur. Pasif filimlenme kendini yenileme için oksijene ihtiyaç duyar, böylece paslanmaz çelik daha az korozyona uğrar.

  1913’te İngiliz metalurjist Harry Brearly, tüfeklerin borularını geliştirme projesi üzerinde çalışırken, çeliğe düşük karbon krom ilave ederken bunun paslanmazlık özelliği verdiğini tesadüfen keşfetti. Demir’e, Karbon ve Krom ilavesi modern paslanmaz çeliğin başlangıcı olmuştur.

  Paslanmaz çelikler genel olarak beş ana grupta toplanmaktadır.

  } Ferritik

  } Martenzitik

  } Ostenitik

  } Feeritik – Ostenitik ( Dubleks )

  } Çökeltme sertleşmesi uygulanabilen alaşımlar.
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Paslanmaz çelik % 10 krom elementi içeren bir alaşımdır. Paslanmaz çeliği paslanmaz yapan krom elementidir. Çelik belli bir ısıya getirilerek şekil verilir ve çeliğe krom katılarak paslanmasının önüne geçilir. Bazı çelikler soğukken de şekil alabilirler.
+ Yorum Gönder