+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Georg Simon Ohm Hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Georg Simon Ohm Hakkında bilgi
  Georg Simon Ohm Hakkında bilgi 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Georg Simon Ohm Hakkında bilgi

  Georg Simon Ohm


  Georg Simon Ohm (16 Mart 1789, Erlangen - 6 Temmuz 1854, Münih), Alman fizikçi. Ohm Kanunu olarak bilinen, bir telden geçen akımın, geçtiği alanla doğru orantılı ve uzunluğuyla ters orantılı olduğunu tesbit ederek gerilim, akım ve direnç arasında ki bağlantıyı buldu.

  Köln, Nürnberg ve Münih üniversitelerinde profesörlük yaptı. 1830’da A.C. Becguell’in çalışmalarından habersiz olarak pillerdeki kutuplama olayını açıkladı. 1843’te insan kulağının çeşitli titreşimler arasında, sinüsoidal titreşimleri ayrıt ederek algılayabileceğini ispatladı ve canavar düdüklerinin teorisini kurdu.

  Ohm, iletkenden geçen elektrik akımını bir borudan geçen sıvıya benzeterek elektrik miktarını, şiddetini, elektromotor kuvveti kesin bir şekilde tanımlayarak, elektrokinetik olaylar için bilimsel terimler ortaya koydu.

  Belirli kesit ve uzunluktaki, belirli bir madenden yapılmış bir teli standart seçerek, öbür teller için bugün ‘direnç’ denilen özelliği “indirgenmiş uzunluk” adıyla tanımladı ve ünlü yasasını, “akım şiddeti = elektroskopik kuvvet / indirgenmiş uzunluk” biçiminde açıkladı.

  1826’da Georg Simon Ohm un bulduğu ve bugün OHM Kanunu olarak bilinen,
  I = V / R
  formülü tüm elektrik devrelerinin temelini oluşturmuştur.

  Daha sonra bir elektrik devresinde elektromotor gücünün dağılımını keşfederek direnç, elektromotor kuvveti ve akım şidddeti arasındaki bağlantıyı buldu.
+ Yorum Gönder