+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Paul Adrien Maurice Dirac Hayatı Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Paul Adrien Maurice Dirac Hayatı Hakkında Bilgi
  Paul Adrien Maurice Dirac Hayatı Hakkında Bilgi 2. Asel
  Bayan Üye

  Paul Adrien Maurice Dirac Hayatı Hakkında Bilgi

  Paul Adrien Maurice Dirac Kimdir Hakkında Bilgi

  Paul Dirac 8 ağustos 1902 ‘de Ingiltere Bristol’de doğdu. Babası Isveçli annesi ingilizdi. Önce tüccar okuluna oradan Bristol Universite’sine gitti. Buradan 1921′de elektrik mühendisliği diploması aldı.Iki yıl daha Bristol’de matematik çalıştıktan sonra Cambridge St.John’s College’de araştırma görevlisi olarak göreve başladı. Ph.d derecesini 1926′ da aldı. Bir sonraki yıl St.John’s College’in akademi üyesi, daha sonra 1932′de Cambridge de matematik profesörü oldu.

  Dirac Quantum mekaniğini matematiksel ve teorik olarak inceledi. Heisenberg 1928′de yeni quantum mekaniği teorisini ortaya atar atmaz, matematiksel karşılığı üzerinde çalıştı. Ve kendi Elektron görecelik teorisi(1928) ve oyuk teorisi(1930) ile ilgili Royal Society ‘ye birçok yazı yazdı. Bu teori elektronla aynı kütleli, fakat pozitif yüklü bir parçacığın varlığını ortaya koyuyordu. Teori daha sonra deneysel olarak da C. D. Anderson tarafından doğrulandı. Bu parçacığa positron denildi.

  Dirac’ın çalışmalarının önemi onun Schrödinger’in özel görecelik denklemleriyle tanıttığı ünlü dalga fonksiyonlarında yatar. Aslında Dirac’ın çalışmaları, sadece biribirinden farklı olmakla kalmayıp, birbirine ters düşen quantum ve görecelik teorilerini birbirleriyle ilişkilendirdi.

  Dirac’ın bilimsel çalışmaları Quantum Theory of the Electron (1928) ve The Principles of Quantum Mechanics (1930; 3rd ed. 1947) adlı kitaplarında toplanmıştır.

  1930′da Royal Society ‘ye seçilmiş ,kraliyet ve copley madalyalarıyle onurlandırılmıştır. Dirac çok fazla yolculuk yapmış ve değişik üniversitelerde çalışmıştır. Bunlardan bazıları şunlardır: Copenhagen, Göttingen, Leyden, Wisconsin, Michigan, ve Princeton . 1929′da Amerika’da 5 ay geçirdikten sonra dünyayı dolaştı. Heisenberg ‘le birlikte Japonya’ya gitti. Ve Sibirya üzerinden döndü.
  1937′de Margit Wigner’le Budapeşte’de evlendi.
+ Yorum Gönder