+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Uluslararası İlişkilerin iş birliği yaptığı alanlar nelerdir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Bilge Kağan
  Devamlı Üye

  Uluslararası İlişkilerin iş birliği yaptığı alanlar nelerdir?
  Arkadaşlar sizce Uluslararası İlişkilerin iş birliği yaptığı alanlar nelerdir kısaca açıklar mısınız? 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Uluslararası İlişkilerin iş birliği yaptığı alanlar nelerdir

  Uluslararası İlişkilerin iş birliği yaptığı alanlar nelerdir hakkınde bilgi

  Uluslararası İlişkiler siyaset biliminin bir dalıdır ve "uluslararası sistem" içindeki aktörlerin, özellikle de uluslararası ilişkilerin temel aktörü olarak kabul edilen devletlerin, diğer devletlerle, uluslararası/bölgesel/hükumetler arası örgütler, çok uluslu şirketler, uluslararası normlar ve uluslararası toplumla olan ilişkilerini inceleyen disiplinler arası bir disiplindir.

  Disiplinler arası bir disiplin olması sebebiyle siyaset bilimi, iktisat(uluslararası iktisat, uluslararası politik ekonomi), tarih (siyasi tarih),hukuk (anayasa hukuku, yönetim hukuku ve özellikle uluslararası hukuk), felsefe (siyaset felsefesi ve etik), sosyoloji, psikoloji,coğrafya, antropoloji, sosyal çalışma, kriminoloji, toplumsal cinsiyet çalışmaları ve kültürel çalışmalar gibi pek çok farklı disiplinden faydalanır.

  Uluslararası İlişkilerin çalışma alanı oldukça geniştir. . Küreselleşme, devlet egemenliği, uluslararası güvenlik, ekolojik sürdürebilirlik,nükleer silahların yayılması, milliyetçilik, ekonomik kalkınma, küresel finans, terörizm, organize suç, insan güvenliği, dış müdahalecilikve insan haklarına kadar pek çok konuyu uluslararası düzeyde inceler
+ Yorum Gönder