+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Osmaniye kurtuluş günü ne zamanadır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Osmaniye kurtuluş günü ne zamanadır
  Osmaniye kurtuluş günü ne zamanadır. bunun dışında osmaniye türkiyenin hangi bölgesinde yer alan bir ildir ve bu ilde hangi iklim tipi görülmektedir. ha bide osmaniye ilinde ekonomiyi etkileyen faktörler nelerdir . cevabını bu gün alabilir miyim. teşekür ederim. 2. Dur Yolcu
  Devamlı Üye

  Osmaniye kurtuluş günü ne zamanadır
  7 Ocak 1922  1. Dünya Savaşının sonunda Osmanlı İmparatorluğunun mağlup olması ve 30 Ekim 1918´de Mondros Mütarekesinin imzalanması ile Çukurova´da müşterek hareket eden İngilizler ile Fransızlar 1918 yılının Aralık ayında başladıkları işgal hareketlerini 25 Aralıkta Osmaniye´nin 27 Aralık da Pozantı´nın işgal edilmesi ile tamamlamışlardır. Bölge halkının başından beri bu işgale karşı koyması Milli Mukavemetin temelini oluşturmuştur. Ayrıca bölge halkını harekete geçiren başka sebepler de mevcuttur. Bunlardan birisi de Fransızların silahlandırılıp himaye ettikleri Ermeniler yüzünden Türk´lerde can, mal, namus emniyeti diye bir şey kalmamıştı. İşte bu durum karşısında halk devletten beklediğini bulamamış, nefsi müdafaa durumuna geçerek bölgede "Çete Harbi"ni başlatmıştır. Bu milli direnişin sonucunda Fransıziara karşı Kovanbaşı ve Kanlı Geçit savaşlarıyla anılan önemli muhabereler cereyan etmiş, bu savaşlarda ağır kayıplar veren Fransa 20 Ekim 1921´de Türkiye ile Ankara Antlaşmasını imzalayarak bölgeyi terk etmeye başlamış, 7 Ocak 1922´de Osmaniye´den çekilerek geldikleri gibi geri gitmişlerdir.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Osmaniye bilindiğ gibi türkiyenin sahip olduğu illerden biridi.r ve bu il bilindiği gibi 80. sırada il olmuş ol bir ilimizdir. bunun dışında osmaniye ili akdeniz bölgesinde yer almaktadır. son olarak bu ilimiz de ekonomi genel olarak sanayiye bağlı olan bir şeydir.
+ Yorum Gönder