+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda İki safhadan oluşan Lozan Konferansı toplam ne kadar sürede tamamlanmıştır? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  İki safhadan oluşan Lozan Konferansı toplam ne kadar sürede tamamlanmıştır?
  İki safhadan oluşan Lozan Konferansı toplam ne kadar sürede tamamlanmıştır. bunun dışında Lozan Konferansı ne zaman başlamış ve bu Lozan Konferansının tarih de ne gibi özellikleri ve önemi bulunmaktadır kısaca açıklayabilir misiniz. 2. Dur Yolcu
  Devamlı Üye

  Lozan Konferansı toplam ne kadar sürede tamamlanmıştır

  İki safhadan oluşan Lozan Konferansı toplam 170 günde tamamlanmıştır.

  Lozan Barış Konferansı'nda, yalnız Yunanistan'la bir hesaplaşma ve savaşa son veren bir barış antlaşması yapılmamış, aynı zamanda, I. Dünya Savaşı'nın galipleri ile yüzyıllardan beri süre gelen hukuki ve siyasi sorunlar ve uyuşmazlıklar çözümlenmiştir. Açıkça, "Doğu Sorunu" bütün konferansın ağırlık merkezini oluşturmuştur.20 Kasım 1922 tarihinde Lozan şehrinin Mont Benon Gazinosu'nda toplanan barış konferansı, tarafsız İsviçre Konfederasyonu Başkanı Habb'ın konuşması ile açılmıştır. Lord Curzon'dan sonra söz alan İsmet Paşa (İnönü), daha ilk andan itibaren istiklal ve hakimiyet davasını önemle belirtmiş, "Bütün medeni milletler gibi hürriyet ve istiklal istiyoruz" diyerek sesini duyurmuştur. Konferans, 4 Şubat'da Antlaşmazlık yüzünden kesilmiş, 23 Nisan 1923'te ikinci defa toplanarak, 24 Temmuz 1923'te Barış Antlaşması imza edilmiştir. Lozan Barışı sekiz aylık çetin ve uzun bir müzakere devresinden sonra, Lozan Üniversitesi'nin tören salonunda imzalanmıştır. Lozan'da imzalanan belgeler, esas Barış Antlaşması, 16 adet sözleşme, protokol, beyanname ile bir de nihai senetten oluşmaktadır.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Lozan Konferansı bilindiği gibi tam olarak 8 ay süren bir konferasntır. bu Lozan Konferansı 1922 yılında başlamış ve yıl 1923 yılın da da sona ermiştir. son olarak bu Lozan Konferansı ile yeni olan türk devleti tüm dünya tarafından varlığı ve bağımsızlığı kabul edilmiştir.
+ Yorum Gönder