+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Dünyadaki ilk kitap nerede ve ne zaman yapılmıştır? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Dünyadaki ilk kitap nerede ve ne zaman yapılmıştır?
  Dünyadaki ilk kitap nerede ve ne zaman yapılmıştır? 2. Dur Yolcu
  Devamlı Üye

  Dünyadaki ilk kitap nerede ve ne zaman yapılmıştır


  Dünyadaki yazılan ilk kitap Kuzeybatı Çin ‘de bulunmuş ve M.S. 868 yılında yazılmıştır. Adı “Diamond Sutra” olan bu kitap, Diamond ingilizcede elmas anlamına gelmektedir. Sutra anlamı ise dini bilgi ve vaaz anlamı taşımaktadır.

  Tarihte basılan bu ilk kitap, Buda ‘nın öğrettiği bilgileri içeriyordu ve bu bilgiler, Buda ‘nın ağzından, müritlerinden biri olan Subhuti ‘ye söylenen sözleri ve öğütleri içermektedir. Tamamı 7 sayfadan oluşan bu kitap, 6 sayfası metin, 1 sayfası ise Buda ve onun müritlerini gösteren bir tablo olarak oluşturulmuştur. Bu tabloda; erkek ve kadın müritler ve 2 adet de tombul kedi bulunmaktadır. Kitabın ebatları 30×75 cm olmakla beraber, ağaçtan yapılmış bir kalıpla basılmıştır. Kitap 1900 yılında Taoist bir rahip tarafından Türkistan ‘ın Tunhuang yöresinde Bin Buda Mağaraları ‘nda bir duvar dibinde yığılı halde bulunmuştur. Yanında 1300 adet el yazması ile beraber bulunmuştur  .
 3. Harbikız
  Devamlı Üye
  Dünyadaki ilk kitap miladdan sonra 868 yılında Kuzey Batı Çin'de bulunan "Diamond Sutra" adındaki kitaptır.Diamond Sutra ingilizcesi Elmas Sutra'dır.Elmas Sutra çoğu Asya ülkelerine kadar yayılmıştır.
+ Yorum Gönder