+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Kolonyayı ilk kez üreten kimdir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kolonyayı ilk kez üreten kimdir?
  Kolonyayı ilk kez üreten kimdir. ayrıca kolonyayı üreten kişi kolonyayı tam olarak ne zaman ve nasıl elde etmiştir. sizce kolonyayı elde eden kişinin belli bir amacı var mıydı yoksa sadece bir tesadüf eseri mi kolonyayı elde etti kısaca açıklayalım. 2. Dur Yolcu
  Devamlı Üye

  Kolonyayı ilk kez üreten kimdir

  Kolonya (Fransızca Eau de Cologne ve İngilizce Cologne olarak bilinen), 1709 yılında İtalyan Giovanni Maria Farina tarafından ilk kez üretilen etil alkol, su ve limon, çiçek veya tütün esansı gibi hoş koku veren maddelerin karışımından oluşan bir tür parfüm. İçerisindeki alkol oranı derece ile belirtilir örneğin 70, 80 derece gibi ve genelde bu isim ile anılır.

  Tüm zamanların en yaygın kullanılan tuvalet malzemesi olarakta bilinen kolonya ilk geliştirildiği yıllarda günümüzden farklı olarak kozmetik değil, tıbbi amaçla kullanılıyordu. O günlerdeki formülüyle biberiye, portakal çiçeği, bergamot ile limondan oluşan ve ferahlatıcı özelliği yüzünden rağbet gören karışım, sindirim sistemi rahatsızlıklarında şeker üzerine damlatılarak alınıyor ya da şaraba karıştırılarak içiliyordu. Antiseptik özelliğinden ötürü ağız çalkalamada, yara temizliğinde kullanılıyor, kas ve eklem ağrıları için harika bir friksiyon solüsyonu oluyordu.

  Uzun yıllar tedavi edici özelliğinden yararlanılan bu sıvı, tuvalet amacıyla kullanılmaya başlandıktan sonra bir devrim yüzyılı olan 18. yüzyılda adeta bir çığır açar. Sınıf savaşının en keskin biçimde yaşandığı yıllarda yükselen burjuvazi karşısında, ağır ve pahalı parfümlerle özdeşleşen aristokrasi yenik düşünce, ağır kokuların da itibarı azalır. Eau de Cologne gibi hafif ve ferahlatıcı kokular sadeliğin, saflığın simgesi haline gelir ve burjuvazinin gözdesi olur.

  Cilde sürüldükten sonra içerisinde bulunan alkolün hızla buharlaşması ve bu sırada buharlaşan alkol moleküllerinin çevrelerinden ısı çekmesi üzerine kullanan kişiye bir serinlik vermesi üzerine genelde ferahlamak için kullanılır. Bunun dışında keskin kokusu sebebi ile ayıltıcı özelliği vardır. Türk ananesinin şeker ile birlikte en önemli ikram ürünlerindendir. Özellikle Ramazan Bayramında satışı ve kullanımı çok yüksek miktarlara çıkar. Tütünlü, Güllü, Limonlu vs. şeklinde farklı esanslar içeren bir çok çeşiti bulunmaktadır.

  Kolonya adı Almanya'da bugün genelde Köln olarak bilinen kentin eski ve İtalyanca'dan gelen adıdır, bu çeşit parfümlü su ilk defa orada icat edildiğinden Kolonya suyu diye anılır.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Kolonya bilindiği gibi ilk olarak 18. yüzyılda bulunmuş olan güzel kokulu parfüm gibi bir şeydir. bunun dışında Kolonyayı üreten kişi ürettiği kolonyaya hayranlı uyandıran su olarak isim vermiştir. bunun dışında Kolonya da bilindiği gibi en fazla bulunan madde etil alkoldür.
+ Yorum Gönder