+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Oksijenli ortamda laktik asit fermantosyonu gerçekleştiren hücreler ne olabilir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Oksijenli ortamda laktik asit fermantosyonu gerçekleştiren hücreler ne olabilir
  Oksijenli ortamda laktik asit fermantasyonu gerçekleştiren hücreler nelerdir. bunun dışında laktik asit fermantasyonu nasıl bir solunum idir. son olarak bu laktik asit fermentasyonu nasıl gerçekleşir bu solunum sonucunda hangi maddeler oluşur. 2. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  oksijenli ortamda laktik asit fermantosyonu gerçekleştiren hücreler ne olabilir


  Laktik asit
  Laktik asit fermantasyonu, oksijen yetersizliğinde bazı bakteri ve hayvan hücrelerinde görülen bir fermantasyon biçimidir.

  Normalde, glikoz glikoliz yoluyla parçalanır, iki molekül ATP, iki molekül NADH ve iki molekül pirüvat elde edilir. Ancak, NADH moleküllerinde bulunan hidrojen atomunun başka bir moleküle aktarılarak NAD+'nın tekrar oluşturulması gerekir ki yeni glikoz molekülleri parçalanmaya devam edebilsin.

  Ortamda yeterli oksijen olduğu zaman NADH molekülünde bulunan hidrojen bir takım ara moleküller aracılığıyla sonunda oksijene aktarılır ve glikolizin ilk aşamalarında ortaya çıkan bir hidrojen iyonu da kullanılarak bir molekül su meydana gelir. Bu süreç sırasında hücreye enerji sağlayan ek ATP molekülleri açığa çıkar.

  Ortamda oksijen bulunmadığı zaman pirüvatın laktik aside dönüşmesi NADH'den tekrar NAD+ elde edilmesini sağlar. Laktat daha fazla parçalanamasa dahi NAD+ yenilendiği için yeni glikoz moleküllerinin parçalanmasında kullanılabilir, az miktarda ATP üretimi sağlanır. Laktat hücreden dışarı difüzyonla çıkar.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Laktik asit fermantasyonu bilindiği gibi oksijenin eksik olduğu durumlar da gerçekleşir. bu solunum bir çok bakteri ve bazı hayvan hücreleri yapmaktadır. bunundışında bu solunum ile karbondioksit oluşmaz iken ATP oluşmaktadır ve son olarak laktik asit oluşur.
+ Yorum Gönder