+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Albizim albinism hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Albizim albinism hakkında bilgi
  Benım oğlum 6aylık ve çok sarı ve renkli gözlü 3 aydır gözlerinde görme yok dıyorlar.son 3 gündür Albizim (albinism) tahlilleri yapıyorlar bize yardımcı olurmusunuz. çok önemli . yaptıklarınız için sizlere şimdiden teşekkür ederim. 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Albinizm deride,

  saçlarda ve

  gözlerde buraların normal rengini veren boya maddesinin irsi olarak yokluğu. 20.000'de bir insanda görülür.

  Genel albinizmde deride

  pigment (boya maddesi melanin) yoktur. Saçlar kar beyazdır. Gözün irisi pembe, tam ortadaki papilla kırmızıdır. Astigmatizma ve ışıktan korkma bunlarda çok olur. Zeka ve fiziki bakımdan gerilik bu hastalığa eşlik edebilir.

  Sebep: Derinin boya hücreleri olan melanositlerin melanin boyasını üretememeleridir. Bunun da tirozinaz enziminin irsi yokluğundan kaynaklandığına inanılmaktadır.

  Tedavisi: Boya hücrelerinden, tirozinaz enziminin üretilmesi için bir yol bulunmadıkça tedavi edilmesi mümkün olamayacaktır. Bu arada güneş ışığından kaçınmak ve göz hastalıkları için doktor kontrolünde olmak bir çok zorluğu ortadan kaldıracaktır.

  Albinizmle alakalı, iki cilt hastalığı daha vardır. Bunlar kısmi albinizm ve vitiligodur. Kısmi albenizmde beyaz odaklar olur. Vitiligoda, vücudun çeşitli bölgelerinde renk yoktur. Nüfusun yüzde biri ile üçünü etkiler. Bu beyaz alanlar değişik büyüklükte olup, koyu boyalı kenarları vardır. Tekrar çok nadiren renklenebilir.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Albizim bilindiği gibi kalıtsal hastalıklardan biri olup bu hastalığa sahip olan kişiler de bilindiği gibi metobolizmaların da rahatsızlık olur. Albizim aslın da en çok bilinen adı bilindiği gibi albinoluktur ki bu kalıtsal hastalık bilindiği gibi hayvanlarda da da olabilen bir hastalıktır.
+ Yorum Gönder