+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Jeotermal enerji nasıl üretilir aşamalar halinde Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Jeotermal enerji nasıl üretilir aşamalar halinde
  Jeotermal Enerji Nasıl Üretilir Maddeler Halinde Açıklar mısınız? 2. Asel
  Bayan Üye

  Jeotermal enerji nasıl üretilir aşamalar halinde


  Jeotermal enerji üç aşamada incelenir:


  - Yüksek enerjili Jeotermi
  150 - 300 °C suları barındıran kaynaklardır. Sıcaklığın fazla olması elektrik enerjisi üretiminin kolayca gerçekleşmesini sağlamakla birlikte bu tür kaynak ve santralların sayısı azdır. (Londerello-İtalta)

  - Orta Enerjili Jeotermi


  Su sıcaklığı 80 - 150 °C'dir. Elektrik enerjisi üretiminde yararlanmak mümkündür fakat; bu sıcaklık elektrik santrallarında su kaynaması için yeterince verimli olmadığı için, santralarda su yerine buharlaşma noktası daha düşük sıvılar kullanılır.


  - Düşük Enerjili Jeotermi


  Ortalama su sıcaklığı 70 °C'dir. Elektrik enerjisi üretiminde kullanılamayan bu sular genellikle konutların ısıtılmasında kullanılır.


  Kavramlar:
  Jeotermal Gradyan: Dünya yüzeyinde derinlere inildikçe sıcaklık artar. Normal şartlarda her 33m derine inildikçe sıcaklık 1°C artar. Fakat jeotermal alanlarda bu artış her 33 metrede 5°C'kadar çıkabilir. Buna jeotermik gradyan denir.
  Jeotermal Anamoli: Bazı jeotermal alanlarda aynı derinlikte birbirlerine komşu alanlarda farklı sıcaklık değerleri görülürmesine denir  Ege Bölgesi jeotermal alalar açısında çok zengindir.
+ Yorum Gönder