+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Boşanma sebebi mahkemede nasıl ispatlanır? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Boşanma sebebi mahkemede nasıl ispatlanır?
  Boşanma sebebini mahkemeye nasıl ispatlayabilirim? Bunun bir yöntemi var mıdır ve bunun için avukat tutmak zorunda mıyım? kısaca açıklar mısınız 2. Asel
  Bayan Üye

  Boşanma sebebi mahkemede nasıl ispatlanır?


  Açılan davanın niteliği ve sebebine göre çeşitli delilerle ispatlanabilir. Önemli olan, boşanma davasında dayanılan sebebin varlığıdır. Örneğin, zina sebebiyle açılan bir boşanma davasında fotoğraf, tanık ve bilgisayar kanıtları gibi çeşitli delillerle bu davalar ispatlanabilir.

  Mahkeme hakiminin delillerin gerçekliğine kanaat getirmesi gerekir. Bu nedenle delillerin inandırıcı olması zaruridir.

  Tarafların ikrarı ya da yemin teklifi mahkeme açısından bağlayıcı değildir. Yemin, sadece hukuk davalarında bir delil olarak kabul edilir, boşanma davalarında yemin deliline başvurulamaz.

  İkrar (bildirme) da başlı başına yeterli değildir. Boşanma davaları aile kavramının kutsallığına dayandığı için, hakime direkt müdahale imkanı tanınan davalardandır.

  Hakimin, evliliğin taraflar için bir faydası kalmadığına kanaat getirmesi gerekir. Yeterli delille ispatlanamazsa, hakim sadece tarafların beyanları üzerine boşanmaya karar veremez."
+ Yorum Gönder