+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Gördüğümüz Gökadalar Göz Yanılması mı? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Gördüğümüz Gökadalar Göz Yanılması mı?
  Gördüğümüz Gökadalar Göz Yanılması mı? yoksa gerçek midir? Böyle birşey olabilir mi, yani gördüğümüz gök cisimlerinin birer göz yanılması olma ihtimali var mıdır? 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Gördüğümüz Gökadalar Göz Yanılması mı?

  Britanya, Jodrell Bank’teki MERLIN radyo teleskobu 1977′de birbirine şaşırtıcı derecede benzeyen iki kuasarı gözlemledi.

  İki kuasar QSO 0957 + 561 benzer olmaktan da öte, aynıydı. “İkiz Kuasar” ilk “kütleçekimsel mercek” sistemiydi.

  Kütleçekimsel mercek Einstein’ın kütleçekim teorisinin (genel görelilik) öngördüğü (1915) kütleçekimle ışık bükülmesinin bir çeşididir.

  Büyük kütleli bir cisim (gökada kümesi) uzak bir cisimle (kuasar) aramızdaysa, onun kütleçekimi uzak cismin ışığını bükebilir / odaklayabilir.

  Işık araya giren cismin çevresini çeşitli yollardan dolaşabildiği için çoklu görüntüler doğar. En çok 5. Bazıları soluktur, kolay görülemez.

  Araya giren cismin K-mercek etkisi, uzak cismin ışığını odaklamakla kalmaz, yoğunlaştırarak parlaklığını artırır.

  Bu yüzden K-mercek etkisi doğanın teleskobu işlevini görerek normalde görülmeyecek kadar uzakta olan cisimleri parlaklaştırır.

  Gördüğümüz yakın gökadalar ise gerçekten oradadır. Daha ötelerde mercek etkisi araya girebilir. Uzak evren çok daha göz yanıltıcıdır.

  Öte yandan K-mercek etkisi her zaman net görüntü yaratmaz. Bir gökada kümesinin kütleçekimi uzak cisim görüntüsünü yay gibi büker.

  K-mercek baş aşağı çevrilip etkiyi yaratan maddelerin dağılımı gözler önüne serilebilir; doğrudan çıkarmak için zayıf mercekleme kullanacak.

  Teleskop ışığı gözlemlemek için icat edildi. İlginç olansa Büyük Sinoptik Araştırma Teleskobu’nun karanlığı gözlemleyecek olması!

  Claudio Maccone K-mercek olarak Güneş’i kullanmayı önerdi. “Kütleçekim teleskobunun” odağı Pluto’nun ötesinde olacağından, yapımı zordur.
+ Yorum Gönder