+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Samanyolu’nun kalbinde saklanan şey nedir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Samanyolu’nun kalbinde saklanan şey nedir?
  Samanyolu’nun kalbinde saklanan şey nedir? Samanyolu galaksisi oldukça büyük bir yerdir ve içerisinde birçok gökcismini barındırır, fakat bunların arasında saklanan ve bilinmeyen bir cisim olduğu düşünülmektedir bu cismin ne olduğu hakkında bir bilginiz var mı? 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Samanyolu’nun kalbinde saklanan şey nedir?

  samanyolukalbi.jpg

  Samanyolu’nun kalbinde yıldızlar birbirlerine, Güneş’in yakınlarındakilere kıyasla yüzlerce kat daha yakındır.

  Gökada merkezindeki bir yıldızın yörüngesinde dönen bir gezegenin göğünde geceleri yüz binlerce yıldız görülür.

  Gökada merkezi son derece çalkantılı bir yerdir. Süpernova patlamalarıyla tetiklenen yıldızlar arası gaz tsunamileri birbirleriyle çarpışır.

  Samanyolu’nun karanlık kalbinde Güneş‘e 27.000 ışık yılı mesafede, yıldızlar arası toza boğulmuş halde saklanan şey Sagittarius A’dır.

  Sagittarius A’nın olay ufku -içe düşen maddenin geri dönüşsüz noktası- yaklaşık 15 milyon km enindedir (Dünya-Güneş mesafesinin !/10′u).

  Sagittarius A’nın kökeni bilinmiyor. Ancak çoğu gökadanın kalbinde -1000 kat kadar büyük- “süperkütleli” bir karadelik yer alır.

  Evrendeki karadelikler ya çok küçüktür (yıldız kaynaklı) ya da süperkütleli ise mevcut teleskoplarımızla göremeyeceğimiz kadar uzaktır.

  Orta büyüklükte ve nispeten yakın olan Sagittarius A, gerçek anlamda görüntüleme şansına sahip olduğumuz tek karadeliktir.

  Çanak antenleri kullanarak Dünya çapında teleskop oluşturan Çok Uzun Baz Enterferometrisi (VLBI), Sagittarius A’ya odaklanıyor.

  VLBI Sagittariıs A’nın olay ufkunu “görmekten” sadece 2-3 kat geride. Birkaç yılda bunu başarıp karadeliğin varlığını kanıtlayabilir.
+ Yorum Gönder