+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Aşil kirişi nerededir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Aşil kirişi nerededir?
  Aşil kirişi nerededir? Aşil kirişi nedir? hakkında kısaca bilgi verir misiniz lütfen 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Aşil kirişi nerededir?


  Asil-kirisi.jpg
  Sinir adı da verilen kirişler, kasları kemiklere bağlayan güçlü beyaz şeritlerdir ve kirişler vücudumuzun her yerinde bulunur.

  Aşil kirişi, bileğin arasındaki kiriştir. Bacak kaslarını topuk kemiğine bağlar ve vücuttaki en güçlü kirişlerden biridir. Aşil kirişi adı, topuğuna isabet eden bir okla hayatını kaybeden Yunanlı kahraman Aşil efsanesinden gelmektedir.
  Ayağın yukarı doğru güçlü bir hareketiyle veya bacak kasları kasılmış haldeyken bacağa bir darbe alınırsa Aşil kirişi yırtılabilir. Bu yaralanma en sık, otuz yaşın üstünde olan ve koşmayı gerektiren sporlarla uğraşan insanlarda görülür. Aşil kirişinin kopması genellikle yırtılmayla beraber meydana gelir. Bu durumda genelde kopma, aşırı acı ve parmakları kımıldatmada veya ayağa kalkmakta zorlanma görülür. En kısa sürede bileğin arkasına buz konulmalı, bacak havaya kaldırılmalı ve hareketsiz hale getirilmelidir. Kirişi dikmek için ameliyat gerekebilir. Yaralı, gerdirme ve güçlendirme egzersizlerine başlamadan önce iki ay boyunca yaralanmış ayağına ağırlığını vermekten kaçınmalıdır.

  Gerçek Dosyası: İnsan elinin hareket etmesini sağlayan otuz beş tane güçlü kas vardır. Bunların on beşi elin kendisinde değil dirsekle bilek arasındadır. Bu düzenleme, parmakların kaslarla dolup hareket edemeyecek kadar kalınlaşmasını önleyerek ele büyük bir güç vermektedir.
+ Yorum Gönder