+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Venüs, dünya ve mars neden birbirinden bu kadar farklı? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Venüs, dünya ve mars neden birbirinden bu kadar farklı?
  Venüs, dünya ve mars gibi gezegenler neden birbirinden farklıdırlar? Gezegenleri birbirinden farklı kılan şey nedir? 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Venüs, dünya ve mars neden birbirinden bu kadar farklı?

  dunya.jpg
  Venüs Güneş’e Dünya‘dan daha yakındır. Mars ise daha uzak ve küçük. Ancak jeolojik anlamda bu üç gezegen çok da farklı sayılmaz.

  Oluşumlarından kısa süre sonra büyük olasılıkla hepsinin ılıman sıcaklığı, yüzey suyu ve metan ile amonyak içeren kalın bir atmosferi vardı.

  Bugün Venüs, Dünya ve Mars çok farklıdır. Venüs kaynayıp kurudu. Mars dondu. Sadece Dünya yaşama elverişli kaldı.

  Volkanizm Genç Venüs‘te karbondioksit üretti. Isının sera etkisi ile hapsedilmesi sonucu yüzey sıcaklığı yükseldi, okyanuslar buharlaşmaya başladı.

  Su buharı sera etkisini şiddetlendirdi. Tüm sıvılar kaynayıp buharlaştı. Güneş’in UV ışığı atmosferdeki su moleküllerini parçaladı.

  Ortaya çıkan hidrojen uzaya kaçtı, oksijen yüzey kayalarına bağlandı. Su döngüsü ortadan kalkınca atmosferde CO2 birikimi devam etti.

  Venüs‘te Dünya‘daki gibi plaka tektoniği olsa, karbon içeren kayalar kısmen geri dönüşüme girerdi ve CO2 birkimi daha yavaş olurdu.

  Ancak belki de kayganlaştırıcı suyun eksikliği plaka tektoniğini geciktirdi. Bu ve Güneş’e yakınlık gezegenin cehennemi kaderini hazırladı.

  Buna karşılık Dünya‘dan küçük olan Mars ısısını daha hızlı yitirdi. İç kısmı katılaşırken, kendisi jeolojik anlamda öldü ve yüzeyi dondu.

  Sera gazı CO2′yi püskürtecek yanardağlar olmayınca gezegen ısı hapsedici örtüden yoksun kaldı. Sıcaklık hızla düştü. Su dondu.

  Koruyucu bir manyetik alanı ve atmosferi tutacak güçte bir kütleçekimi olmayan Mars‘ın incelen atmosferi, Güneş rüzgarı ile sıyrılıp gitti.

  Mars daha büyük (daha fazla ısı, daha güçlü kütleçekim) ya da Güneş’e daha yakın olsa dondurucu kaderinden kurtulabilirdi.

  Dünya Güneş’e daha yakın olsa Venüs gibi buharlaşıp kurudu. Daha küçük olsa Mars gibi donar ve atmosferini yitirirdi.

  Venüs çok fazla CO2′nin bir gezegeni aşırı sıcak, Mars ise çok az CO2′nin aşırı soğuk yapacağını gösteriyor. Her ikisi de bize bir uyarı.

  Dünya‘da her şey su ve yaşamın varlığı için tamı tamına doğru orandaydı. Böyle bir gezegende yaşadığımız için gerçekten şanslıyız.
+ Yorum Gönder