+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Açık ve küresel yıldız kümesi nedir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Açık ve küresel yıldız kümesi nedir?
  Açık ve küresel yıldız kümesi nedir? ve yıldız kümesi ne demek? lütfen kısaca yıldız kümesi hakkında bilgi verir misiniz? 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Açık ve küresel yıldız kümesi nedir?
  yildizkumesi.jpg
  Yıldızlar tek değil, 10′lu veya 1000′li gruplar halinde doğar, yakıcı ısılarıyla Dev Moleküler Bulut’un kıyısındaki gazı yiyip bitirirler.

  Yıldızların doğum evi azgın yıldız rüzgarları ve patlamalarıyla sarsılan çalkantılı yerler olduğundan, yeni doğan yıldızlar zamanla dağılır.

  Bu tür bir bağsız ya da “açık küme” 100 milyon yıl sonra öyle dağılabilir ki, yıldızlarının bir zamanlar kardeş olduğunu anlamak güçleşir.

  Aslında Güneş‘in kardeşleri de hala yakınlarda olabilir. Ancak Güneş 4,55 milyar yıl önce doğduğundan, bunu belirlemek zordur.

  Ama genç açık kümeleri görmek kolaydır. Pleiades kümesindeki (Boğa) sıcak yıldızlar halen “plasenta” bulutlarıyla çevrilidir.

  Samanyolu’ndaki tek kümeler, birlikte doğup dağılan yıldızlardan oluşan açık kümeler değildir. Dağılmayan “küresel kümeler” de vardır.

  Küresel küme sadece onlarca ışık yıllık alana yayılan sıkı bir düğüme sıkışmış çok sayıda -100.000 ila birkaç milyon- yıldızdan oluşur.

  Kürsel kümeler Samanyolu’nun her yerinde arılar gibi gruplaşır. Sarmal disk onlardan 150-200′ünün oluşturduğu dev küresel gruba gömülüdür.

  Devasa eliptik gökada M87 gibi diğer gökadalardada sadece birkaç yüz küresel küme yoktur. Onlarda 10.000′den fazlası vardır.

  Küresel küme yıldızları öyle sıkışıktır ki bazen çarpışırlar. Güneş gibi diğerlerinden oldukça ayrı yıldızlar için bu neredeyse imkansızdır.

  Küresel küme içindeki bir gezegenin göğü geceleri Dünya’daki gibi 1000′lerce değil 100.000′lerce yıldızla süslüdür. Ne manzara ama!

  Küresel küme açık kümeden sadece bağlı olmak yerine bağsız olmasıyla değil, yeni doğmuş yerine yaşlı yıldızları barındırmasıyla da ayrılır.

  Küresel küme kökeninin ipucu, yıldızların yaşındadır. Samanyolu’na dönüşecek küresel gaz bulutu sıkışırken, 10 milyar yıl önce doğmuşlardır.

  Yine de Samanyolu‘nun ilk zamanlarında küresel yıldız kümelerinin nasıl ve neden oluştuğu yönündeki nihai sorunun yanıtı hala bir sırdır.
+ Yorum Gönder