+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Gökadalar nasıl keşfedildi? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Gökadalar nasıl keşfedildi?
  Gökada veya diğer ismiyle Galaksi nasıl keşfedildi? Birden fazla galaksinin var olduğu nasıl fark edildi? lütfen kısaca bilgi verir misiniz 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Gökadalar nasıl keşfedildi?

  Gökadalar nasıl keşfedildi.jpg

  18. yüzyıl gökbilimcileri kuyrukluyıldız avına meraklıydı. Oysa gece gökyüzü kuyrukluyıldızla karıştırılabilecek birçok gizemli cisimle doluydu.
  Charles Messier 1784′te kuyrukluyıldız avcılarına yardım için “gök haşeratını” katalogladı. Oysa o “bulutsuların” bazıları gökadaydı.
  Lord Rosse İrlanda, Birr’de (1845) 72 inçlik, Dünya‘nın en büyük teleskobu “Leviathan”ı yaptı ve birçok bulutsunun sarmal olduğunu gördü.
  En güzel sarmal bulutsu M51′idi. Sonradan “Girdap Gökada” adını alacaktı.
  Sonra üretilen daha büyük teleskoplar gösterdi ki, tüm sarmal bulutsuların puslu görünümünü yaratan, bir araya toplaşmış sayısız yıldızdı.
  Ateşli tartışma, 1920. Sarmal bulutsular Samanyolu’nun içinde mi yoksa uzay okyanusunun uzaklarında, ayrı birer “ada evren” mi?
  Harlow Shapley sarmal bulutsuların Samanyolu içinde; Heber Curtis ise uzaklarda olduğunu savundu. Tartışma 1922′de sonuca bağlandı.
  Edwin Hubble Los Angeles yakını, Wilson Dağı’nda 100 inç Hooker Teleskop’la Andromeda içindeki Büyük Bulutsu’da Cepheid değişkenlerini gördü.
  Cepheid ışığının dalgalanma süresi bünyesel parlaklıkla ilgiliydi. Hubble’ın çıkarımı: Andromeda Samanyolu’nun yaklaşık 1 milyon ışık yılı ötesinde.
  Dolayısıyla, Andromeda ve diğer sarmal bulutsular Samanyolu’na muazzam uzaklıklardaydı. Milyarlarca yıldız içeren, ayrı birer “ada”ydılar.
  Hubble evrenin ana yapıtaşlarını keşfetmişti. “Gökadalar” en büyük teleskop ile gözlemlenen sınırlara dek, uzayın dört bir yanına saçılmıştı.
  İnsanlık sonunda içinde kaybolduğu evrenin gerçek boyutunu öğrendi. Evren kimsenin hayal edemeyeceği kadar engindi.
+ Yorum Gönder