+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Tarih” Sözcüğü Nereden Gelmektedir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Tarih” Sözcüğü Nereden Gelmektedir?
  “Tarih” Sözcüğünün kökeni nedir? Tarih kelime anlamı olarak neyi ifade etmektedir? kısaca bilgi verirseniz sevinirim. 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  “Tarih” Sözcüğü Nereden Gelmektedir?  Tarih “sorarak öğrenilen” anlamına gelen Yunanca bir sözcükten gelmektedir. Tarihçinin görevi sorular sormak ve bulduğu yanıtları anlamaktır.
  Yunanlılar, gerçeklerin ilk ağızdan anlatılmasına dayanarak tarih yazan insanlar arasındadırlar. Heredot (M.Ö. 425 yılında ölmüştür.) Yunanlılar ve Persler arasındaki savaşlar anlatılmıştır. Bu savaşlarda yer alan insanlarla konuşmuştur.
  Tarihçiler belirli bir görüş açısına göre çalışırlar. Kendi tarihlerini yazan ilk insanlar Çinlilerdir. İlk Çinli tarihçilerden birinin M.Ö. 100 yılında Çin tarihini yazan Sima Qian olduğu bilinmektedir. İlk tarihçiler geçmişe ait hikayeleri ve efsaneleri yazmanın; devletlerin nasıl doğduğunu göstermenin önemli olduğunu düşünmüşlerdir. Bazen tarih yapan insanlar da tarih yazmıştır. Romalı general Jül Sezar, Galler’e yaptığı seferler üzerine bir kitap yazmıştır.
  Gerçek Dosyası: “Arkeoloji” sözcüğü Yunanca iki sözcüğün birleşmesinden oluşmuştur ve “eski şeylerin incelenmesi” anlamına gelmektedir. Pek çok arkeolojik keşif eski insanların yaşadığı yerlerde yapılan kazılar sonucu ortaya çıkmıştır.
+ Yorum Gönder