+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Ay Nereden Geldi? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Ay Nereden Geldi?
  Ay Nereden Geldi ve Ayın Kaynağı Neresidir? Ay nasıl oluşmuştur kısaca bilgi verir misiniz 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Ay Nereden Geldi?

  Ay’ın kökeni uzun süredir sırrını koruyan bir soru. Başka hiçbir uydu ana gezegenine kıyasla bizim uydumuz kadar büyük değil.
  Apollo uçuşlarıyla ana kanıt bulundu. Ay Dünya mantosuna benzer malzemeden oluşmuştu. Ay kayalarında Dünya’dakilerden çok daha az su vardı.
  1975. William Hartmann & meslektaşlarının Büyük Sıçrama Teorisi: Oluşumundan hemen sonra Dünya’ya Mars kütlesinde bir cisim (Theia) düştü.
  Theia’nın ağır olan demir çekirdeği Dünya merkezine doğru battı. Eriyik manto tabakası uzaya sıçrayarak Dünya etrafında bir halka oluşturdu.
  Soğuyan enkaz halkası kaynaşarak Ay’a dönüştü. Ay bugünkünden 10x daha yakındı, gökte 10x daha büyüktü, 1000x büyük gelgit yaratıyordu.
  Teori Ay’ın, neden Dünya mantosunu andırdığını, demir çekirdeksiz ve kuru olduğunu (çok sıcak, şiddetli çarpışmayla su uçtu) açıklıyor.
  Büyük Ay’ın yanında küçükleri de oluşmuş sonra büyük Ay’la çarpışarak birleşmiş olabilir. Bu da Ay’ın uzak yüzünün kalın kabuğunu açıklar.
  Sorun: Dünya’nın Theia çarpışmasıyla yok olmaması için Theia’nın gezegenimize çok düşük bir hızla çarpmış olması gerekir.
  Richard Gott / Ed Belbruno açıklaması: Bugün “Truva” asteroitlerinde ve Jüpiter’de olduğu gibi Theia da Dünya’yla aynı yörüngeyi paylaşıyordu.
  Kısacası ister inanın ister inanmayın, belki de uzun zaman önce Dünya’nın gece vakti gökte ışıl ışıl parlayan bir kardeşi vardı!
  Theia sabit “Lagrange noktası’nda, yani yörüngedeki Dünya’nın 60 derece önünde / arkasında oluşup yörüngeden çıktıysa Dünya’ya yavaş yaklaşmıştı.
  Gelgit çekimlerindeki enerji kaybı zamanla Ay’ın yörüngesel enerjisini aşındırdı ve Ay bugünkü konuma geldi. Hala yılda 4 cm geri çekiliyor.
  Dünya dışı yaşam dersi: Büyük uydu Dünya iklimini yaşanır kıldı. Ama oluşum, ender olaylar gerektirir; uzayda yaşama ender rastlanabilir.
+ Yorum Gönder