+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Gökte Kaç Yıldız Görebilirim? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Gökte Kaç Yıldız Görebilirim?
  Gökyüzünde kaç tane yıldız görebilirim? Kısaca gökyüzündeki yıldızların görüntüsü hakkında bilgi verir misiniz? 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Gökte Kaç Yıldız Görebilirim?

  Duruma bağlı. Bulutsuz, ayışıksız bir gecede, şehir ışıklarından uzakta, çıplak gözle birkaç bin yıldız görülebilir.
  Büyük şehirde sadece en parlak yıldızlar görülebilir. Daha sönük olanlar ışık kirliliği içinde kaybolur; (amatör) gökbilim için bir dert.
  Yunanlı gökbilimciler yıldızları parlaklığa (kadir) göre sıraladılar. En parlaklar 1. derece, çıplak gözle görülen en sönükler 6. derece.

  Kadir derecelendirmesi hala kullanımda ama hata oranı azaltıldı. 5 derecelik fark 100 kat parlaklığa karşılık gelir (1 derece 2,512 kat).

  Ayrıca en parlak yıldızların 1. dereceden daha parlak oldukları ortaya çıktı. Yıldız parlaklığı bugün 0,01 derecelik hassasiyetle ölçülüyor.

  Betelgeuse: 0,50 kadir, Vega: 0,03 kadir, Sirius (en parlak yıldız): -1,46 kadir. Eksiler daha büyük parlaklığı ifade eder (Güneş: -26,8).

  Sadece 50 yıldız 2. dereceden daha parlaktır (şehirden görülür); 500′ü 4; 5.000′i ise 6. dereceden parlaktır (çıplak gözle görülme sınırı).

  Teleskopla görülebilen yıldız sayısı hayli arttırılabilir. Küçük amatör teleskoplar 10. kadirden yıldızlar kadar sönükleri bile gösterir.

  Hubble Uzay Teleskobu 30. kadirden yıldızları gözler önüne serdi. Bunlar gözün görebileceğinden birkaç milyar kat daha sönük yıldızlardı.

  “Görünen kadir” mesafeye bağlıdır. Betelegeuse yakındaki Sirius’tan daha sönük gözükür, oysa gerçekte daha fazla ışık yayar.

  “Mutlak kadir” yıldızın gerçek parlaklığının ölçüsüdür. Gök cisminin 10 parsek (32,6 ışık yılı) uzakta olmasıyla görüneceği parlaklıktır.

  Betelgeuse’ün mutlak kadiri -5,1′dir. Sirius: +1,43. Dolayısıyla Betelgeuse Sirius’tan birkaç yüz kat daha parlaktır.
+ Yorum Gönder