+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Ay’ın Neden Evreleri Vardır? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Ay’ın Neden Evreleri Vardır?
  Ayın neden evreleri vardır ve bu evreler neden oluşur? Ayın evreleri hakkında detaylı bilgi verir misiniz? 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Ay’ın Neden Evreleri Vardır?

  Ay’ın sürekli değişen görünüm: Yeniay, ilk dördün, dolunay, son dördün. Tam döngünün tamamlanması yaklaşık 29,5 gün sürer (kamer ayı).
  Önemli olgu: Güneş’in aksine Ay kendi ışığını yaymaz. Sadece Güneş aydınlattığı zaman görülür; o zaman Güneş’in ışığını yansıtır.
  “Evreleri” yaratan şey, Güneş’in aydınlatma oranındaki değişikliktir. Ay yüzeyinin bazen büyük, bazen de küçük bir kısmı aydınlanır.

  Dünya gibi Ay’ın da (Güneş’e bakan) aydınlık ve karanlık bir yüzü vardır. Hep yarı ışıklıdır; daimi karanlık yüzü yoktur (kusura bakma Pink Floyd!).

  Ay ile Güneş hemen hemen aynı yöndeyken, Ay arkadan aydınlanır. Biz Dünya’dan onun karanlık yüzünü görürüz. Buna Yeniay denir.

  Bir hafta kadar sonra Ay yörüngesinin ilk %25′lik kısmını tamamlamış olur. Güneş Ay’ı batıdan aydınlatır. Biz (İlk Dördün) Yarımayı görürüz.

  Bundan bir hafta sonra Ay Güneş’e ters yöndedir. Biz Dünya’dan onun aydınlanan bölümünü görürüz. Buna dolunay denir.

  Nihayet yörüngesinin %75′ini (Son Dördün) tamamlayan Ay, doğudan aydınlanır. Batıya bakan yarımküresi şimdi karanlıktır.

  Hatırlatıcı not: İlk Dördünde Ay sadece gecenin ilk yarısında, Son Dördünde ise sadece gecenin ikinci yarısında görülür.

  Ay dolunayken Güneş’in tam karşısındadır, bu yüzden gün batımı civarında doğar, gün doğumu civarında batar. Yani tüm gece görülebilir.

  Ortalama Ay döngüsü 29 gün, 12 saat, 44 dakika, 2,9 saniyedir. Yahudi/İslami takvimler halen kamer ayını temel alır.

  Ay’dan bakınca Dünya da evrelerden geçer. Ay’daki bir astronot Yeniayda Dünya’yı tam daire biçiminde görür, bunun tersi de geçerlidir.
+ Yorum Gönder