+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda En Çok Michelin Yıldızı Alan Şehir Hangisidir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  En Çok Michelin Yıldızı Alan Şehir Hangisidir?
  En fazla Michelin Yıldızı alan şehir hangisidir? Michelin Yıldızı neye göre verilmektedir? lütfen kısaca açıklar mısınız 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  En Çok Michelin Yıldızı Alan Şehir Hangisidir?


  Paris değil, Tokyo.

  Michelin’in 2010 yılı rehberinde, Paris’in üç yıldız alan 10 lokantasına karşılık Tokyo’nun üç yıldızlı 11 lokantası var. Japonya’nın başkentinin toplam yıldız sayısı da dünyadaki başka herhangi bir şehirden daha fazla; 197 lokantada 261 tane. Bu sayı Paris’inkinin üç katı.

  En azından kısmen ölçekle ilgili: Tokyo, 160,000 lokantası olan çok daha büyük bir şehir.Paris’te sadece 40,000 tane var. Gerçi Fransa ülke listelerinin hala başında, Japonya’nın 18 üç-yıldızlı lokantasına karşılık onun 25 tane üç-yıldızlı lokantası var (İngiltere’de ise sadece dört tane).

  Tokyo’daki üç yıldızlı 11 lokantadan ikisi Fransız olsa da, şehirdeki 197 yıldızlı lokantanın büyük kısmı klasik Japon mutfağı ürünlerinde uzman. Bunların arasında yer alan 3 fugu evinde, ölümcül zehirli kirpi balığı, özel eğitim görmüş şefler tarafından yenebilir hale getiriliyor. Bu yemek içim (bütün sushi ve sashimilerde olduğu gibi) gerekli çiğ malzemeler günde 2.000 ton balığın geçtiği, dünyanın en büyük balık pazarı olan Tsukiji’den getirtiliyor. Japonlar iyi yemek konusunda saplantılıdır. Japon televizyonunda yayınlanan programların yaklaşık yarısı yiyeceklerle ilgilidir.

  1889 yılında Clermont-Ferrand’lı iki kardeş, Andre ve Edouard Michelin, Michelin Lastik Fabrikası’nı kurdu. 1891 yılında dünyanın ilk sökülebilir, havalı lastiğinin patentini aldılar. Dünyanın en büyük ikinci lastik üreticisi olan şirketin merkezi hala Auvergne’dedir. 109 binden fazla çalışanı ve yıllık 12,3 milyar sterlinlik geliri vardır.

  Andre ilk Michelin rehberini 1900′de bastı, o zamanlar Fransa’da sadece 300 araba vardı. Rehberin amacı insanları karayoluyla yolculuğa çıkmaya özendirmekti (daha fazla araba daha fazla lastik demekti). Rehber motorlu taşıt sürücülerini Fransa’yı arabayla keşfetmeye teşvik etmek için bedava dağıtılıyordu. Otel ve lokanta listelerinin yanı sıra ilk rehberlerde nasıl lastik değiştirileceği, nerede tamirci bulunacağı gibi pratik öğütler de vardı.

  Michelin yıldız vermeye 1926 yılında başladı. Tek yıldız, “kategorisinde çok iyi bir lokanta” ; iki yıldız, “harika aşçılık,yolu uzatmaya değer”; üç yıldız ise “olağanüstü mutfak, sırf yemek yemeye bile gidilebilir” anlamına geliyordu. Sadece 75 Michelin müfettişi bütün Avrupa’yı kapsar, daha da azı ise dünyayı. Yılın 240 günü dışarıda yemek yerler, binden fazla rapor hazırlarlar ve daima azami sayıda yemek ısmarlayıp tabaklarını silip süpürmekle yükümlüdürler. Kimlikleri açığa çıkmasın diye yemek yedikleri yerlere uzun yıllar boyunca uğramaz ve yaptıkları işi asla açıklamazlar. -anneleri ile babalarına bile-

  Michelin adamı 100 yaşını geride bırakmıştır. Adı da “Bibendum”dur. Çıkış noktası Edouard Michelin’e insan gövdesini hatırlatan bir lastik yığınıydı. 1898′de gözüktüğü ilk posterde, çivi ve cam dolu bir şampanya bardağını ağzına boşaltıyor, “Michelin lastikleri engelleri içer” mesajını veriyordu. Adı da posterdeki reklam sloganından geliyordu: “Nunc est bibendum” (“İçme vakti!”)

  Rengi lastik rengi değildi, çünkü lastikler 1912′ye, onları muhafaza etmek için karbon siyahı eklenene kadar kurşun rengi değildi. Aslen gri-beyaz ya da bej renkte olurlardı. Michelin adamı günümüzde daha ihtiyatlı, 1929 yılındaki tüberküloz salgınından sonra sigarayı bıraktı, ama hala çok seviliyor. 2000 yılında Londra metrosunun sembolünü geride bırakarak gelmiş geçmiş en iyi şirket logosu seçildi.
+ Yorum Gönder