+ Yorum Gönder
İnternet Sorunları ve Bilgisayar Bilgileri Forumunda İnternetten film ve müzik indirmek yasalmıdır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  İnternetten film ve müzik indirmek yasalmıdır


  İnternet'ten Film ve Müzik İndirmek Yasak Mı?

  Bu konunun yasak veya serbest olduğu değişkendir yani amaca bağlı şöyle özetleyelim;

  forumacil.com

  Çoğu insan; temel icat amacı bilgi paylaşımı olan bir İnternet'te, müzik ya da film indirmenin suç olmasına anlam verememektedir. Ancak ülkemizin kanunlarında İnternet'ten film ya da müzik indirmek ile ilgili bir hüküm bulunmamaktadır. Bir başka değişle; İnternet üzerinden herhangi bir filmi ya da bir şarkıyı indirmek, kanuni olarak suç değildir. Ancak 5651 sayılı kanuna göre suç sayılan; İnternet üzerinden herhangi bir filmin ya da şarkının yayını yapmak ve paylaşmaktadır.

  Bir İnternet sitesi sahibi sitesinde herhangi bir müzik parçasının, sinema filminin, belgeselin, dizinin ya da telif hakları ile korunan herhangi bir içeriğin paylaşımı yaptığında 5651 sayılı kanuna göre suç işlemiş olur. Ancak bu bilgiyi ilgili siteye girerek kendi bilgisayarına indiren ve herhangi bir ticari amaç için kullanmayan ya da İnternet üzerinden bu içeriği herhangi bir kimse ile paylaşmayan kullanıcı kanuni olarak suç işlemiş sayılmaz. Film ya da müzik paylaşımı yapılması için bir site sahibi olmak da gerekli değildir. Herhangi bir filmi ya da müzik parçasını İnternet'teki upload (yükleme) sitelerine yükleyerek, bu linki herhangi bir forum, blog, sosyal paylaşım ağı ya da İnternet sitesinde paylaşmak da suç unsuru oluşması anlamına gelmektedir.

  Bu tür doğrudan ya da yüklendiği sitenin indirmek linkini paylaşan kişileri ilgili kurumların avukatları takibe alır ve bu kişiler hakkında yasal işlem başlatılması için suç duyurusunda bulunur. Bu aşamada özel durumlar olması ile birlikte genel olarak kişinin kullandığı IP numarasına dayanarak tespit yapılır. Ancak bazı özel durumlarda kişinin saptanması için daha detaylı ve kesin sonuç veren yöntemlere de başvurulmaktadır. Bu yasal takip sonucunda içerik paylaşımında bulunan kişinin tespitinden sonra kişinin kullandığı bilgisayara da bakılmaktadır. Şayet kişinin yükleme işlediğini gösteren kesin bir kanıt ve bilgisayarın yüklenen dosyalara ait bir içerik varsa, kişinin suçlu bulunması ihtimali kuvvet kazanır. Bu tür paylaşımlar nedeni ile suçlu bulunan kişilere 2 yıla kadar hapis cezası verilebilmektedir. Bu suçun ilk defa işlenmesi durumunda davaya bakan hakim; hapis cezasının ertelenmesine, hapis cezasının para cezasına çevrilmesine ya da hükmün açıklanmasının ileri bir tarihe ertelenmesine karar verebilmektedir.
 2. Acil

  İnternetten film ve müzik indirmek yasalmıdır isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder