+ Yorum Gönder
İnternet Sorunları ve Bilgisayar Bilgileri Forumunda Ethernet kullanılan topolojiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Ethernet kullanılan topolojiler

  Ethernet kullanılan topolojiler hakkında bilgi  Biliyoruz ki her bilgisayar ağı verinin sistemler arasında gelip gitmesini sağlayacak bir yola ihtiyaç duyar. Aradaki bu yol çoğu zaman bir çeşit kablodur. Bununla beraber kablosuz çözümler gittikçe yaygınlaşmaya başlamıştır. Ancak kablosuz çözümler henüz kabloya her noktada rakip olmaktan uzaktır. Belli bir sayının üstünde sistem barındıran ağlarda alt yapı hala kablo şeklindedir.


  ethernet-kullan-lan-topolojiler-hakk-nda-bilgi.gif

  Topoloji değişik ağ teknolojilerinin yapısını ve çalışma şekillerini anlamada başlangıç noktasıdır.

  Topoloji(Topology)
  Topoloji bilgisayarların birbirine nasıl bağlandığını ve nasıl iletişim kurduklarını tanımlar.

  Topolojiyi anlamanın en kolay yolu iki farklı ve bağımsız bölüme ayırarak incelemekdir:

  1.Fiziksel Topoloji
  2.Mantıksal Topoloji
  Fiziksel topoloji, aralarında ağ kurulu bir grup bilgisayara baktığımızda gördüğümüz şeydir. Yani kablo bilgisayarlar arasında nasıl dolaşıyor, bilgisayarlar birbirlerine nasıl bağlanmışlar gibi gözle görülen kısmı fiziksel topolojiyi belirler.

  Mantıksal topoloji ise kabloların bağlantı şeklinden bağımsız olarak bilgisayar ağlarının veriyi nasıl ilettiklerini açıklar.

  Topoloji aslında tek başına ağ ile ilgili bir çok konuyu açıklık getirmez. Örneğin kullanılan kablonun tipi, maksimum uzunluğu, bilgisayarların kablonun kullanımda olup olmadığını nasıl tespit edecekleri gibi konular sadece topoloji ile açıklanmaz. Ancak zaman içinde piyasa şartlarının da etkisi ile standartlar oluşmuştur. Değişik topolojileri kullanan değişik ağ sistemleri vardır. Bu teknolojiler Ethernet, Token Ring veya FDDI gibi isimlere sahiptir.

  Her ağ teknolojisi kullandığı topolojiyle beraber kullanılacak kablo tipi ve maksimum uzunluk, bantgenişliği gibi konulara da açıklık getirir.
 2. Acil

  Ethernet kullanılan topolojiler isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder