+ Yorum Gönder
İnternet Sorunları ve Bilgisayar & Teknoloji Forumunda İnternet Kullanıcıları Dikkat TÜBİTAK Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  İnternet Kullanıcıları Dikkat TÜBİTAK

  TÜBİTAK Nedir Internet kullanıcılarının Dikkatine

  TÜBİTAK' ın ne anlama geldiğine bakalım öncelikle;
  TÜBİTAK(Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu) bilimsel ve teknolojik alanlarda araştırma ve teknolojik gelişmeyi, ulusal ekonomik kalkınma hedeflerine göre düzenlemek. koordine etmek, desteklemek ve özendirmek ile görevli, idari ve mali özerkliğe sahip kuruluş anlamına gelir.

  TÜBİTAK, İnternet kullanıcılarını uyardı! Sistemde kritik bir açık var. İşletim sistemleri mutlaka güncellenmeli!
  TÜBİTAK Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü bünyesinde faaliyet gösteren Türkiye Bilgisayar Olayları Müdahale Ekibi (TR-BOME), internetin temel protokollerinden DNS (Alan Adı Sistemi) protokolünde ciddi bir açık buldu. Kullanıcıların vakit kaybetmeden Alan Adı Sistemi ve işletim sistemlerini güncellemeleri önerildi.
  TÜBİTAK'ın yazılı açıklamasında, TR-BOME'nin, bilgisayarlarda bulunan yeni ve kritik bir açıklığı "Acil" koduyla bildirdiği kaydedildi.
  İnternetin temel protokollerinden olan ve IP adresinden alan ismine dönüşmeyi sağlayan DNS protokolündeki açık konusunda alınması gereken önlemlere ilişkin şu bilgilere yer verildi:
  "İnternet kullanıcıları, interaktif bankacılık işlemleri, internet üzerinden alışveriş (e-ticaret), e-posta kullanımı gibi birçok aktiviteyi gerçekleştirirken alan adları (örneğin: www.google.com.tr) ile istedikleri internet sayfalarına erişmektedirler. Söz konusu açıklığın saldırgan tarafından kullanıldığı durumda, internet kullanıcısına yazılmış olan alan adının gerçek internet adresinin dışında, saldırgan tarafından belirlenmiş internet adresine yönlendirilme riski doğacaktır.
  Bu nedenle Alan Adı Sistemini güncellememiş olan kurumların Alan Adı Sunucuları'ndan faydalanan kullanıcıların mağdur olma riski bulunmaktadır. Söz konusu kurumun internet servis sağlayıcı olması durumunda, risk daha da artmaktadır. Bu açıklığın çözümü için Alan Adı Sistemi güncellemelerinin, kurumların ilgili birimleri tarafından vakit kaybetmeksizin uygulanması gerekmektedir.
  Ayrıca, ev kullanıcılarının da bilgisayarlarının işletim sistemi güncellemelerini uygulamaları gerekmektedir. Açıklık ve açıklığın kapatılması ile ilgili detaylı bilgi, Türkiye'nin bilgi güvenliği kapısı olan www.bilgiguvenligi.gov.tr adresinde yer almaktadır."
 2. Acil

  İnternet Kullanıcıları Dikkat TÜBİTAK isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder