+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Bilim ve Teknoloji Forumunda Bilim Dünyasını Şoke Eden Hayvan Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Bilim Dünyasını Şoke Eden Hayvan
  Bilim Dünyasını Şoke Eden Hayvan

  bilimdnyasnokeedenhayva.jpg


  İngiliz Telegraph gazetesinin haberine göre Nottingham Üniversitesi araştırmacıları, tek bir solucandan yaklaşık 20 bin solucanlık bir koloni oluşturmayı başardı.

  Solucanı parçalara ayıran ve her bir parçanın yeni bir solucana dönüşmesini gözlemleyen araştırmacılar, solucanın kendini yenileme yeteneğinin bilim adamlarına insanların sonsuza dek genç kalabilmesine olanak tanıyan yöntemler geliştirmesi için yardımcı olabileceğini söyledi.

  Araştırmayı yöneten Aziz Ebubekir, solucanların kendilerini yenilerken DNA'larının telomer adı verilen çok önemli bir parçasının uzunluğunu koruyabildiklerini keşfetti.

  Araştırma sırasında yassı solucanların hem cinsel yollardan hem de bölünerek üreyen iki cinsinin incelendiği ve her iki türün de kendini yenileme özelliğine sahip olduğu bildirildi.

  Sürekli yeni kas, deri, iç organı ve hatta beyin üreterek kendini yenileyen solucanların bölünerek çoğalan türü, aynı zamanda çok önemli bir enzimi de yenilebiliyor.

  Telomer uzunluğunun, hücrelerin yaşlanmasında çok önemli bir rol oynadığına işaret eden araştırmacılar, kromozomların uçlarında bulunan telomerlerin, kromozomların hasar görmesini engelleyerek hücre işlevlerinin yitimini önlediğini söyledi.

  Araştırmacılar, telomerlerin kısalmasının yaşlanmayı hızlandırdığını kaydetti.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Bildiğiniz gibi solucanları belirli bir bölgeden yani kalıtı olayına zara vermeden iki ye böldüğümüzde o iki parça iki solucan olmaktadır. işte bu özelliğe sahip olan bir solucan bir bilim laboratuvarında yapılan çalışmalarla bir taneden bir koloni üretmişlerdir.
+ Yorum Gönder