+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Bilim ve Teknoloji Forumunda Bebekler armoniden anlıyor Bilim haberleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Bebekler armoniden anlıyor Bilim haberleri
  Bebekler armoniden anlıyor Bilim haberleri

  Yeni doğan bebeklerin, ilk günlerden itibaren notalar arasındaki uyumu ve ton farklarını ayırt edebildiği ortaya çıktı.Yeni doğan bebeklerin neredeyse ilk günden itibaren notalar arasındaki uyumu ayırt edebildiği ispatlandı.
  İtalya'nın Milano kentindeki Vita-Salute del San Raffaele Üniversitesinden bilim adamları, 1-3 günlük 18 bebeğe uyurken 3 parça dinletti. İlk parçada notalar uyumluydu. İkinci parçada bazı notalar bir ton üstten çalınmıştı ve üçüncü parçada notalar arasında uyum yoktu. Bebekler bu parçaları dinlerken, beyin filmleri çekildi.

  Yetişkinler müzik dinlediğinde etkin hale gelen beynin sağ bölümünün, yeni doğan bebeklerin tümünde de harekete geçtiği görüldü. İkinci ve üçüncü parça dinletildiğinde ise beynin sağ bölümünün daha az etkin hale geldiği ve sol bölümün harekete geçtiği belirlendi.

  Bilim adamlarına göre bu sonuçlar, yeni doğan bebeklerin doğumdan sonraki ilk saatlerden itibaren müziği algılama becerisine sahip olduğunu, ayrıca notalar arasındaki uyumsuzluğu ve ton farklarını anlayabildiklerini gösteriyor.

  Araştırma, Amerikan PNAS dergisinde yayımlandı.
 2. Özberk
  Yeni Üye

  bebekler bebekler doğdukları ilk günden beri yeni sesleri işitir ve onlara ayak uydurur. anne karnında klasik müzik dinleyen bebeklerin büyüdüğü zaman müzik kulağının olduğu belirtildi. hatta bebeklere özel kocaman tuşları olan renkli piyanolar bile yapılıyor.
+ Yorum Gönder