+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Bilim ve Teknoloji Forumunda Düşünce gücü Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Düşünce gücü
  Düşünce gücü

  Bitkisel hayattaki hastalarla iletişim kurmayı temel alan araştırmanın sonuçları, ABD'de yayımlanan “New England Journal of Medicine” dergisinde yer aldı.
  Araştırmada İngiliz uzmanların yanı sıra Belçikalı bilim adamları da yer aldı. Uzmanlar araştırma sırasında kısaca fMRI adı verilen fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme cihazından yararlandılar.

  fMRI beyin tarayıcısı, toplam 23 hasta üzerinde uygulandı. Hastalardan dördünde bilinçlilik işaretleri görüldü. Emarelerin gözlendiği örnek vakalardan biri de 2003'te geçirdiği trafik kazasının ardından ağır beyin travması yaşayan bir hastaydı. Hastanın beyin faaliyetlerini bilinçli olarak değiştirerek, uzmanların sorularına "evet" ve "hayır" seçenekleriyle karşılık verebildiği saptandı.

  Uzmanlar da şaşırdı

  Hastada gözlenen bilinç işaretleri "babanızın adı Thomas mı" sorularla sınandı. Bu soruya hayır yanıtı veren 29 yaşındaki hasta, soru Alexander şeklinde tekrarlanınca evet yanıtını verdi. Bu sorulara "evet" ya da "hayır" yanıtları verilmesi istendi. Soruların ardından hastanın beyni fMRI cihazıyla tarandı. Hastanın beyin faaliyetlerini değiştirme suretiyle sorulara karşılık verdiği belirlendi.

  Araştırmada yer alan uzmanlardan Cambridge Üniversitesi öğretim görevlisi Adrian Owen, hastanın düşünce yoluyla tüm sorulara doğru cevap verdiğini belirtti. Owen, sonuçların kendilerini çok şaşırttığını söyledi.
  samanyoluhaber
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Düşünce gücü çok etkilidir. İnsanlar düşünceleri ile pek çok nesneyi elleri olmadan yerinden kaldırabilmektedirler. İnsanlar beyinlerini doğru kullanarak pek çok soruna çözüm bulabilirler. İnsan beyni kendisinden uzakta olan insanlar ile manyetik dalga kurarak iletişim kurabilmektedir.
+ Yorum Gönder